Europejski Dzień Numeru 112

11 lutego w Europie obchodzony jest Dzień Numeru Alarmowego 112. Głównym celem tego święta jest rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z tego numeru we właściwy sposób. To także dzień, kiedy można zwrócić uwagę na kluczową rolę, jaką pełnią obsługujący go pracownicy.

W całej Polsce obecnie jest 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Rozmieszczone są w każdym mieście wojewódzkim, a na Mazowszu znajdują się w dwóch miastach –  w Warszawie i w Radomiu. Stołeczne Centrum zostało uruchomione 28 listopada 2013 r. Zatrudnia 69 operatorów. Jest jedynym w Polsce ośrodkiem zorganizowanym poza strukturami MSWiA i prowadzonym przez samorząd. Mieści się przy ul. Młynarskiej 43/45, a swoim zakresem obejmuje obszar Warszawy. W ubiegłym roku stołeczni dostawcy telekomunikacyjni odebrali prawie 1 283 332 połączenia telefoniczne. Operatorzy odbierający telefony rozmawiają zarówno z osobami dorosłymi, jak i z dziećmi. Dzwoniący nierzadko znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Zadaniem pracowników numeru alarmowego jest przede wszystkim wzbudzenie zaufania u zgłaszającego, uspokojenie go, a także przekazanie wszystkich zebranych informacji o zdarzeniu odpowiednim służbom. Te decydują o zaangażowaniu zespołów interwencyjnych lub ratunkowych, jeśli występuje taka potrzeba.

Prezydent Rafał Trzaskowski podziękował za pomoc

W piątek 10 lutego w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa prezydent Warszawy spotkał się z operatorami numeru 112, którzy wyróżniają się ogromnym doświadczeniem, opanowaniem i empatią. Otrzymali od niego specjalne podziękowania.

W wydarzeniu wzięli udział tegoroczni laureaci konkursu plastycznego „112 – ten numer ratuje życie” z siedmiu warszawskich szkół podstawowych. Łącznie wpłynęło 160 prac. Nagrody przyznano 11 uczniom, wśród nich wylosowano smartwatche, tablety, słuchawki lub głośniki.

Głównym celem całego konkursu jest zwiększenie świadomości wśród dzieci o tym, czym jest i do czego służy numer 112.