System oszczędzania energii dla Warszawy

Warszawa wprowadza System do Zarządzania Energią w budynkach użyteczności publicznej. Aktualnie rozwiązanie funkcjonuje w 10 placówkach oświatowych na terenie miasta. Planowane jest objęcie zintegrowanym Systemem wszystkich miejskich obiektów. Jego implementacja przyczyni się do znacznych oszczędności na rachunkach.  

Obecny stan wdrożenia i perspektywy dalszego rozwoju

System składa się z urządzeń pomiarowo-regulacyjnych: liczniki energii elektrycznej, ciepła, głowice termostatyczne – zintegrowanych z urządzeniami teletransmisyjnymi. Na tę chwilę, w ramach pilotażu, działa on w 10 placówkach oświatowych (szkołach i przedszkolach). Bazuje na modelu zarządzania danymi, który został zakupiony przez miasto pod koniec zeszłego roku. Zgodnie z założeniami, planowane jest wprowadzenie Systemu w kolejnych, miejskich obiektach. Do tej pory urządzenia do zarządzenia energią zostały zainstalowane w kilkudziesięciu szkołach w Śródmieściu i na Targówku. Jednakże dotychczas nie działały systemowo, co teraz ma się zmienić. Z czasem zintegrowany System obejmie swoim działaniem całą Warszawę. Od roku 2023 do 2025 wysokość środków przeznaczonych na ten cel ma osiągnąć wartość 45 mln złotych, co pozwoli na objęcie nowoczesnymi rozwiązaniami kolejnych miejskich budynków. Jak informuje warszawski ratusz – oszczędności wynikające z wdrożenia Systemu mogą wynieść nawet 20 mln złotych rocznie.

Optymalizacja zużycia mediów

Dzięki działaniu Systemu przy zarządzaniu dystrybucją energii brane są pod uwagę cykliczne wzrosty i spadki zapotrzebowania. Dane, pozyskane poprzez monitorowanie zużycia energii, pozwalają na stworzenie profilu budynku. W czasie, gdy obiekt przestaje być użytkowany, można obniżyć temperaturę ogrzewania. Dla przykładu, w szkołach lekcje najczęściej odbywają się w określonych przedziałach czasowych w ciągu doby, od poniedziałku do piątku. Monitorowane są również warunki zewnętrze. Ograniczenie poboru energii cieplnej w okresach, kiedy jest mniejsze zapotrzebowanie, przyczyni się do znacznych oszczędności.  

 Czujniki będą też monitorowały zużycie energii elektrycznej, gazu i wody.           

Wdrożenie Systemu oszczędzania przyczyni się do bardziej racjonalnego i efektywnego gospodarowania energią. Warszawa w ten sposób wypełnia swoje zobowiązania, dotyczące polityki energetycznej i klimatycznej. W efekcie nastąpi zmniejszenie emisji CO2, przy znacznych oszczędnościach na rachunkach.

Fot. UM Warszawa