Izba Pamięci na Woli. W przyszłym roku nowa instalacja wzbogaci ekspozycję  

Izba Pamięci na Woli powstała przy Cmentarzu Powstańców Warszawy z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest Wanda Traczyk Stawska. Składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci. W przyszłym roku planowane jest otwarcie instalacji artystycznej autorstwa Krzysztofa Wodiczko.

– Ta Izba Pamięci ma wołać: nigdy więcej wojny. My, kobiety, mamy obowiązek pilnować tego, żeby nasze dzieci nie ginęły – mówiła Wanda Traczyk-Stawska. – Spójrzcie, jaki piękny jest świat! On zginie przez wojny. Dlatego wołam do opinii publicznej na całym świecie: zróbcie wszystko, żeby nie było III wojny światowej. Pomóżcie Ukrainie! – mówiła Wanda Traczyk Stawska, inicjatorka powstania nowego oddziału Muzeum Warszawy.

Izba Pamięci na Woli została uroczyście otwarta 02.10.2022 r., w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Znajduje się przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Składa się z dwóch pawilonów oraz Muru Pamięci. Szacuje się, że na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli spoczywa blisko 105 tys. osób. W większości, ponad 90 tys. osób, to polegli cywilni mieszkańcy. 

 Powstanie Izby zostało zainicjowane przez Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, w którym  funkcję przewodniczącej pełni Wanda Traczyk-Stawska. Placówka, będąca nowym oddziałem Muzeum Warszawy, ma za zadanie przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

W drugiej połowie grudnia Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy otrzymała wsparcie niemieckiego MSZ. 200 tys. euro stanowi wsparcie na stworzenie instalacji artystycznej autorstwa Krzysztofa Wodiczko, polskiego artysty tworzącego w Stanach Zjednoczonych. Instalacja zostanie udostępniona zwiedzającym na jesień przeszłego roku.

Fot. Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy / źródło: UM Warszawa