Wystawa książek i kwasorytów, prezentującą historię polskiej wojskowości

Od 11 listopada do 9 grudnia w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej prezentowana jest wystawa z cyklu Książnica Idei, dotycząca historii wojskowości. Na wystawie zaprezentowano książki związane z historią polskiej wojskowości. W ekspozycji znajdują się również kwasoryty autorstwa Fryderyka Krzysztofa Dietricha, polskiego rysownika niemieckiego pochodzenia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez fundację Laboratorium Idei, w której funkcję Prezesa Zarządu pełni Michał Szanter.

– Cieszę się, że dzięki współpracy z Antykwariatem Polskim oraz uprzejmości Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej możemy zaprezentować szerszej publiczności unikatowe publikacje związane z historią wojskowości. Cykl wystaw Książnica Idei, który zainaugurowaliśmy w Narodowy Dzień Niepodległości przypomina nam, o niemych świadkach historii, którzy są także powiernikami naszych narodowych tradycji – powiedział Michał Szanter, Prezes Zarządu fundacji Laboratorium Idei.

Od 11 listopada do 9 grudnia br. w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej czynna jest wystawa z cyklu Książnica Idei. W ramach wystawy można obejrzeć książki związane z historią polskiej wojskowości. Zaprezentowane zostały również kwasoryty autorstwa Fryderyka Krzysztofa Dietricha przedstawiające umundurowanie Wojska Polskiego w dobie Powstanie Listopadowego. Podczas otwarcia wystawy miał miejsce odczyt dra hab. Piotra Tafiłowskiego, prof. UW – Wojny Włoskie jako wydarzenie medialne.

Fundacja Laboratorium Idei działa od roku 2012, jej celem statutowym jest propagowanie wiedzy historycznej i obywatelskiej.

Kim był  Fryderyk Krzysztof Dietrich?

Fryderyk Krzysztof Dietrich, z niem. Friedrich Christoph Dietrich (ur. 1779 w Öhringen, zm. 1847 w Łodzi) – polski rytownik niemieckiego pochodzenia, urzędnik Królestwa Polskiego.

Ulubionymi technikami Dietricha były akwaforta i akwatinta, które często łączył, oraz miedzioryt. Wykonał wiele ilustracji do książek i czasopism, portretów, widoków miast (Warszawy, Lublina, Krakowa), prac dokumentujących mundury i uzbrojenie lub konkretne obiekty architektoniczne. Dzięki wstawiennictwu Stanisława Kostki Potockiego w 1819 r. Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powierzyła mu wykonanie 24 tablic przedstawiających groby królów polskich, które ostatecznie ukazały się w zbiorze pod tytułem Monumenta Regnum Poloniae Cracoviensia. Był  stałym, wieloletnim współpracownikiem Jana Feliksa Piwarskiego. Owocem ich wspólnych starań był m.in. album Wnętrza Zbrojowni Warszawskiej oraz cykl Powstanie, dokumentujący losy Powstania Listopadowego i uzbrojenie polskiej armii. Znawcą, pasjonatem i kolekcjonerem twórczości Dietricha był pisarz Wiktor Gomulicki, zgromadzone przez niego ryciny i materiały na temat artysty znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.