Narodowe Święto Niepodległości w Warszawie – najważniejsze wydarzenia

11 listopada przypadła 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku, w Warszawie, Narodowe Święto Niepodległości zostało upamiętnione licznymi wydarzeniami. Zorganizowano Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, Bieg Niepodległości, Przystanek Niepodległość i wiele innych wydarzeń. Marsz Niepodległości zgromadził niemal 100 tys. uczestników.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

O godz. 13:00 na Krakowskim Przedmieściu oraz na pobliskich dziedzińcach Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – została zorganizowana 5. edycja Festiwalu dla Niepodległej. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrały takie zespoły jak:  Enej, Roxie Węgiel, LemON i IRA. Na terenie Akademii Sztuk Pięknych przygotowano scenę dla dzieci. Z kolei na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzono scenę tańców polskich. Poza tym zorganizowano atrakcje uliczne i parady, np. paradę zabytkowych samochodów, paradę modową z lat 30 czy paradę taneczną.

17. Przystanek Niepodległość

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Historii Polski. Głównymi atrakcjami Przystanku Niepodległość była gra miejska „Zmierzch przed burzą” oraz gra dla dzieci „Mali reporterzy”. Obie gry przeniosły uczestników do czasów tuż przed Powstaniem Styczniowym. Rozgrywki umiejscowiono w przestrzeni od Ogrodu Saskiego do Krakowskiego Przedmieścia.

32. Bieg Niepodległości

Zawody te, obok Biegu Konstytucji 3 maja i Biegu Powstania Warszawskiego, są częścią Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”.  Trasę biegu głównego wytyczono na jednej pętli o długości 10 km. Start i meta zostały umiejscowione na Al. Jana Pawła II na wysokości ulicy Stawki. Nawrót miał miejsce w Al. Niepodległości na wysokości ulicy Rakowieckiej. Start nastąpił o symbolicznej godz. 11:11. Przed rozpoczęciem biegu został odśpiewany hymn Polski. W tym roku zawody ukończyło 9134 osoby.

W 32. Biegu Niepodległości pierwsze miejsce z wynikiem 00:30:00 zajął Krzysztof Gosiewski (Zawisza Bydgoszcz, 1 Pomorska Brygada Lotnicza). Na drugiej pozycji z czasem 00:30:00 uplasował się Artur Olejarz (MKS Szczecin). Na najniższym stopniu podium z czasem 00:30:36 stanął Krzysztof Tschirch (Karkonosz Running Team).

Wśród kobiet zwyciężyła Monika Andrzejczak z czasem 00:33:00 (MKL Szczecin). Za liderką uplasowała się Monika Jackiewicz (12 Brygada Zmechanizowana Szczecin), która pokonała dystans w ciągu 00:33:15. Trzecia pozycja przypadła Emilii Mazek – 00:35:01.

Uczestnicy 32. Biegu Niepodległości rywalizowali również w kategorii nordic walking na dystansie 6,5 kilometra oraz w biegu dla dzieci w wieku 10-14 lat na dystansie Mili Niepodległościowej (1918 metrów).

Marsz Niepodległości 2022

11 listopada ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości przeszło niemal 100 tys. osób. Wielu z uczestników posiadało flagi, czy też symbole patriotyczne, np. biało- czerwone kotyliony. Trasa prowadziła z Ronda Dmowskiego – Alejami Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Na koniec Marszu Niepodległości nastąpiły przemówienia i część artystyczna.

Wśród wielu wydarzeń zorganizowanych w tym wyjątkowym dniu Narodowego Święta Niepodległości można jeszcze m. in wymienić: spacer historyczny po Powązkach Wojskowych, „Niepodległa do hymnu” (po raz 5. w samo południe rozbrzmiał hymn narodowy, nie tylko w Warszawie, ale w wielu miejscach na sześciu kontynentach), piknik „Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych” w siedzibie głównej Muzeum Wojska Polskiego, Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, obchody w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Koncert Pieśni Patriotycznych w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66, Dzień Kina Polskiego zorganizowany w kinach studyjnych w Warszawie i w całym kraju.

(fot. 32. Bieg Niepodległości, źródło: UM Warszawa)