W piątek, 21 października 2022 r., w Sali Notowań GPW w Warszawie S.A. odbyła się konferencja ESG „Rynek kapitałowy i publiczny”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację GPW. Jednym z partnerów medialnych konferencji został miesięcznik Nasza Warszawa. ESG jest zbiorem standardów i praktyk w prowadzeniu działalności gospodarczej, obejmujących obszary: E – środowisko, S – społeczna odpowiedzialność, G – Ład korporacyjny. W trakcie konferencji paneliści analizowali kwestie implementacji tych wartości w życiu gospodarczym.
– Z punktu widzenia rynków finansowych, w tym w szczególności rynku kapitałowego i naszej warszawskiej Giełdy, temat ESG jest jednym z kluczowych tematów, który kształtuje obecnie rynek i będzie kształtował w najbliższej przyszłości. Możemy powiedzieć, że jest to kluczowy trend, który rozwija się na rynkach finansowych. Jako Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, patrząc na to, co się dzieje wokół nas w tej części międzynarodowej i tutaj co obserwujemy lokalnie, to chcemy być ważną częścią tych zmian związanych z nadejściem trendu ESG. Działamy i patrzymy przez soczewki zarówno biznesowe, ale także misyjne. Jesteśmy firmą, która od dawna prowadzi działalność misyjną i chcemy, aby właśnie w obszarze ESG, również dla uczestników naszego rynku, nieść tę informację i dzielić się naszym doświadczeniem (…) – powiedziała w trakcie wystąpienia rozpoczynającego konferencję pani Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
ESG (z ang. Environment, Social, and Governance) zakłada odpowiedzialny i zrównoważony rozwój podmiotów gospodarczych, przy uwzględnieniu interesu społecznego i środowiska naturalnego. ESG obejmuje trzy obszary.
- Pierwszym z nich jest środowisko. Polityka zrównoważonego rozwoju wymaga zachowania standardów i praktyk dotyczących natury, jakimi powinny kierować się podmioty gospodarcze, prowadzące swoją działalność. Ważne jest by podmiot posiadał strategię środowiskową. W zakres polityki środowiskowej wchodzą takie aspekty jak gospodarowanie odpadami czy też emisja zanieczyszczeń. Istotna jest racjonalizacja zużycia energii. Podmioty w swojej działalności powinny kierować się systemem wartości, uwzględniającym kwestie ochrony przyrody.
- Drugi obszar dotyczy społecznej odpowiedzialności w gospodarce. Standardy i praktyki w zakresie uwarunkowań społecznych obejmują swym zasięgiem zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne (relacje z lokalnymi społecznościami, wolontariat) aspekty działalności organizacji. Aranżując życie zbiorowe wewnątrz swojej struktury podmiot gospodarczy powinien kierować się standardami Compliance. Należy przestrzegać praw pracowniczych i dbać o właściwe warunki pracy. Zachowanie równowagi wymaga pogodzenia celów ekonomicznych i społecznych.
- Ostatni obszar obejmuje swym zasięgiem sprawy związane z ładem korporacyjnym. Niezbędne jest zachowanie wysokiej jakości w zakresie kryteriów zarządczych (struktura i działalność zarządu spółki). Wśród dobrych praktyk w zarządzaniu organizacją można wskazać m. in. walkę z korupcją, transparentność, uwzględnianie praw akcjonariuszy, zachowanie godziwego wynagrodzenia za pracę.
– W toku debaty przyjrzymy się kwestii implementacji wytycznych ESG na rynku kapitałowym, ze szczególnym uwzględnieniem roli Compliance w prowadzeniu działalności licującej z kierunkiem ESG, oraz bardziej ogólnie – implementacji tych wytycznych w biznesie, i ich wpływie na rynek publiczny – zapowiadali przed spotkaniem organizatorzy.
W ramach konferencji zorganizowano dwa panele dyskusyjne.
Panel nr 1 zatytułowany: „ESG na rynku kapitałowym, miejsce i rola Compliance” -poprowadził dr Wojciech Nagel (członek Komitetu Doradczego ds. Compliance GPW). W pierwszej części konferencji wzięli udział panelistki i paneliści: Aleksandra Widziewicz (Bird & Bird), Sławomir Chmielewski (CSO Oficer Orange S.A.), dr Tomasz Wiśniewski (koordynator ds. ESG rynku kapitałowego w GPW), Marcin Gomoła (wiceprzewodniczący Komitetu Doradczego Compliance GPW).
Panel nr 2 zatytułowany: „ESG w biznesie i na rynku publicznym: implementacja, dobre praktyki” –
poprowadził dr Tomasz Wiśniewski (koordynator ds. ESG rynku kapitałowego w GPW). W drugiej części konferencji wzięli udział panelistki i paneliści: Sławomir Brzózek (dyrektor ds. ESG i systemu wartości marki w ENERIS), Paweł Jaroszek (członek Zarządu ZUS), dr Joanna Róg-Dyrda (ALTO Legal Orczykowski sp.k.), Robert Zapotoczny (prezes Zarządu PFR Portal PPK), Dominika Kozakiewicz (prezes Zarządu AON Polska).
(fot. Konferencja ESG „Rynek kapitałowy i publiczny”, źródło: Fundacja Green Lab, Patron Honorowy wydarzenia)