Futbolowy październik Legii Warszawa

W dotychczas rozegranych, październikowych spotkaniach PKO Ekstraklasy legioniści dwukrotnie zremisowali: z Lechem Poznań 0:0 i z Pogonią Szczecin 1:1. Jeden raz zakończyli spotkanie z kompletem punktów (Legia Warszawa – Warta Poznań  1:0) i raz przegrali (Wisła Płock – Legia Warszawa 2:1). W meczu 1/16 Pucharu Polski warszawianie zrewanżowali się na wyjeździe Wiśle Płock, zwyciężając 0:3. W ostatniej, październikowej kolejce PKO Ekstraklasy (29 października), stołeczna drużyna zmierzy się na wyjeździe z Jagiellonią Białystok.

Aktualnie podopieczni trenera Kosty Runjaicia z dorobkiem 25 punktów zajmują 4. pozycję w tabeli. Mają taki sam bilans punktowy co 3. drużyna w zestawieniu, Wisła Płock. Wicelider – Widzew Łódź zgromadził 26 punktów. Na czele Ekstraklasy plasuje się Raków Częstochowa z 32 punktami na koncie.

Kolejka 11. (1 października, Lech Poznań  0:0  Legia Warszawa)

W hitowym pojedynku 11. kolejki Ekstraklasy warszawianie zmierzyli się na wyjeździe z aktualnym Mistrzem Polski – Lechem Poznań. W ostatnich latach wielokrotnie to między obiema drużynami rozstrzygała się kwestia Mistrzostwa Polski. Tym razem nastąpił podział punktów. Jednak bezbramkowy remis nie usatysfakcjonował żadnej z drużyn. Większe szanse na przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść mieli gospodarze. Legia, po czerwonej kartce otrzymanej w 80. minucie przez Artura Jędrzejczyka, kończyła w dziesiątkę. Goście osłabieni brakiem swojego rozgrywającego Josue Pesqueira (pauzował za nadmiar żółtych kartek), nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę Lecha. W takiej sytuacji punkt wywieziony z Poznania jest z pewnością cenny dla wojskowych.

Legia Warszawa: 1. Kacper Tobiasz – 6. Mattias Johansson, 17. Maik Nawrocki, 55. Artur Jędrzejczyk (80’ czerwona kartka), 25. Filip Mladenović – 13. Paweł Wszołek (86’, 9. Blaž Kramer), 8. Rafał Augustyniak, 99. Bartosz Slisz, 20. Ernest Muçi (68’, 67. Bartosz Kapustka), 28. Makana Baku (68’, 39. Maciej Rosołek) – 19. Carlitos (82’, 29. Lindsay Rose).

Kolejka 12. (8 października, Legia Warszawa  1:0  Warta Poznań)

Po 12. kolejce Ekstraklasy wojskowi dopisali do swojego dorobku trzy punkty. Bramkę w 23. minucie zdobył Maciej Rosołek. Dzięki zwycięstwu Legia wróciła na fotel lidera. Nie na długo, gdyż w poniedziałek (10 października) drugi w tabeli Raków Częstochowa pokonał u siebie Miedź Legnica i zdetronizował wojskowych.

Legia Warszawa: 1. Kacper Tobiasz – 8. Rafał Augustyniak, 55. Artur Jędrzejczyk, 17. Maik Nawrocki – 13. Paweł Wszołek, 99. Bartosz Slisz, 27. Josué (89’, 11. Róbert Pich), 5. Yuri Ribeiro – 39. Maciej Rosołek (69’, 67. Bartosz Kapustka), 19. Carlitos (81’, 9. Blaž Kramer), 20. Ernest Muçi (46’, 29. Lindsay Rose).

Kolejka 13. (14 października, Wisła Płock  2:1  Legia Warszawa)

W meczu 13. kolejki warszawianie przegrali na wyjeździe z Wisłą Płock 2:1. W derbach Mazowsza w pierwszych kilkunastu minutach optyczną przewagę mieli legioniści. W dalszej fazie spotkania coraz więcej na połowie warszawskiej jedenastki przebywali gospodarze, ale nic konkretnego z tego nie wynikało. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowo. W drugiej połowie wynik otworzyli płocczanie. Po dośrodkowaniu Rafała Wolskiego w 56. minucie bramkę głową zdobył Mateusz Lewandowski. Strata gola podziałała na legionistów mobilizująco i zaczęli wyraźnie lepiej grać w ofensywie. W 62. minucie po faulu na Mladenoviciu arbiter Krzysztof Jakubik podyktował rzut karny dla Legii. Jedenastkę na gola zamienił Josue. Następnie miało miejsce kilka niezłych sytuacji dla Legii, przy których piłka nie wylądowała w siatce bramki bronionej przez Krzysztofa Kamińskiego. W 73. minucie kontrę przeprowadziła Wisła Płock. Rafał Wolski posłał prostopadłe podanie do Łukasza Sekulskiego, który trafił na 2:1. Do końca wynik nie uległ zmianie.

Legia Warszawa: 1. Kacper Tobiasz – 6. Mattias Johansson (82’, 28. Makana Baku), 55. Artur Jędrzejczyk, 17. Maik Nawrocki – 13. Paweł Wszołek, 99. Bartosz Slisz (90’, 20. Ernest Muçi), 18. Patryk Sokołowski (63’, 67. Bartosz Kapustka), 27. Josué, 25. Filip Mladenović – 19. Carlitos, 39. Maciej Rosołek (63’, 9. Blaž Kramer).

Legioniści szybko się zrewanżowali Wiśle Płock, bo już 18 października w 1/16 Pucharu Polski, kiedy pokonali płocczan 0:3. Ostatecznie w dwumeczu (biorąc po uwagę rozgrywki PKO Ekstraklasy i Pucharu Polski) obie mazowieckie drużyny podzieliły się zwycięstwami.

Kolejka 14. (22 października, Legia Warszawa  1:1  Pogoń Szczecin)

W pierwszej połowie gospodarze zdominowali sytuację na boisku. Pogoń głównie się broniła. Wynik został otwarty w 44. minucie, kiedy kontrę wyprowadził Josué – podał do Mladenovicia, a ten ostatni będą sam na sam z bramkarzem zdobył gola. Legioniści jeszcze przed przerwą mogli cieszyć się z lepszego wyniku, kiedy w doliczonym czasie gry do jedenastki podszedł Carlitos. Jednak strzał Hiszpana został obroniony przez Bartosza Klebaniuka. Wyrównanie nastąpiło w 52. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jakub Bartkowski pokonał strzałem głową Kacpra Tobiasza. Strzelony gol dodał animuszu portowcom, którzy w dalszej fazie spotkania nawiązali równorzędny pojedynek z legionistami. Jednak wynik spotkania już nie uległ zmianie. W ostatecznym rozrachunku obie drużyny podzieliły się punktami.

Legia Warszawa: 1. Kacper Tobiasz – 29. Lindsay Rose, 55. Artur Jędrzejczyk, 17. Maik Nawrocki – 13. Paweł Wszołek (81’, 28. Makana Baku), 99. Bartosz Slisz, 67. Bartosz Kapustka (81’, 8. Rafał Augustyniak), 27. Josué, 25. Filip Mladenović – 39. Maciej Rosołek (75’, 9. Blaž Kramer), 19. Carlitos (62’, 20. Ernest Muçi).

Kolejka 15. (29 października, Jagiellonia Białystok    :    Legia Warszawa)

Mecz zostanie rozegrany na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1.