– Główne elementy tej metamorfozy, to przywrócenie równych chodników, równych jezdni, dla pieszych i dla kierowców. Ponadto w centralnej części placu stworzymy bezpieczne przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i azylami. Wreszcie pasażerowie komunikacji miejskiej zyskają wygodny przystanek. Dzisiaj mamy rozrzucone przystanki po całym placu (…) – powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej 6 października Tomasz Bratek, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na remont placu Trzech Krzyży w maju. Czas na składanie ofert minął 2 czerwca. W przetargu wpłynęło 5 ofert. Ostatecznie umowa na kwotę 16 786 387,23 PLN została podpisana z warszawską firmą Delta Spółka Akcyjna.
Prace na placu Trzech Krzyży rozpoczęły się 7 września. Wcześniej, tj. od 27 do 29 sierpnia, ekipy remontowe wymieniły asfalt na rondzie de Gaulle’a i na wlocie ul. Nowy Świat (pomiędzy placem i rondem de Gaulle’a).
W trakcie realizacji inwestycji wyremontowane zostaną jezdnie i chodniki. Na przejściu dla pieszych wytyczonym w centralnej części placu – mającym opinię jednego z najbardziej niebezpiecznych przejść w centrum – powstanie azyl oraz zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna. Do tej pory piesi musieli pokonywać kilka pasów ruchu po zebrze bez sygnalizacji świetlnej. Przed remontem po wschodniej stronie placu funkcjonowało kilka przystanków autobusowych, co utrudniało podróżnym m. in. przesiadki. Po przebudowie pasażerowie będą korzystali z jednego przystanku autobusowego, umiejscowionego na wysokości Instytutu Głuchoniemych, który zapewni sprawną komunikację publiczną w kierunku północnym.
Szczegóły przebudowy zabytkowego placu Trzech Krzyży zostały ustalone w porozumieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który brał pod uwagę m.in. osie widokowe i układ urbanistyczny. Plac Trzech Krzyży jest skomplikowanym węzłem komunikacyjnym, z którego korzystają piesi, rowerzyści, kierowcy i autobusy miejskie. Założeniem projektu jest pogodzenie zabytkowego charakteru miejsca z poprawą sprawności układu komunikacyjnego dla wszystkich uczestników ruchu.
Dłuższy czas trwało dochodzenie do wspólnego stanowiska pomiędzy Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków a miastem w kwestii zieleni na placu. Ostatecznie porozumienie w tym temacie osiągnięto w październiku. – Zieleń wróci tu po blisko stu latach – powiedział Tomasz Bratek, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Zostanie posadzonych 28 nowych drzew – 16 lip, 8 głogów i 4 grusze. Nowe drzewa pojawią się w północnej i we wschodniej części placu, poza tym zachowane zostaną istniejące drzewa. Tereny zielone zostaną zwiększone do powierzchni 2720 m 2 – krzewów, żywopłotów i trawników. Parking, znajdujący się na wyspie pomiędzy ulicą Książęcą i Żurawią, zostanie przekształcony w zieloną przestrzeń.
Twardym orzechem do zgryzienia była dla decydentów kwestia, dotycząca odkopanego w czasie remontu przedwojennego bruku i szyn tramwajowych. Ostatecznie po wielu tygodniach zapadła decyzja, by odkryte znaleziska ponownie zalać asfaltem. Aby umożliwić wykonanie prac instalacyjnych, część kostki została zdemontowana i wywieziona do magazynów (po wykonaniu prac zabytkowy bruk ma wrócić na swoje miejsce). Na konferencji prasowej, zorganizowanej 6 października, przedstawiciele miasta uzasadniali decyzję tym, że historyczna nawierzchnia nie wytrzyma generowanych we współczesnym ruchu miejskim obciążeń oraz że jej przyczepność nie spełnia standardów. Jak przekonują urzędnicy, zabytkowe elementy nawierzchni mają zostać wykorzystane w przyszłości (na placu Trzech Krzyży bądź w innym miejscu), dlatego zostaną zinwentaryzowane i zabezpieczone.
Pozytywne zmiany odczują też rowerzyści. W następstwie remontu pojawią się nowe drogi i pasy rowerowe. Zostanie zapewnione połączenie infrastruktury dla rowerzystów istniejącej w Al. Ujazdowskich z ulicą Nowy Świat. Wcześniej trasa rowerowa, ciągnąca się od Wilanowa, kończyła się tuż przed placem Trzech Krzyży. Połączone zostaną również drogi rowerowe, biegnące poprzecznie do placu. Wszystkie te elementy złożą się na spójną infrastrukturę rowerową.
Zgodnie z planem prace mają potrwać do stycznia przyszłego roku. Jednak drogowcy już wspominają, że mogą nastąpić opóźnienia.
(wizualizacja – przebudowa placu Trzech Krzyży w Warszawie, źródło: UM Warszawa)