27 września został ogłoszony przetarg na realizację placu Centralnego w Warszawie. W miejscu betonowej pustyni, jaką jest plac Defilad, powstanie zielona przestrzeń wraz z trawnikami, krzewami, drzewami, a także z małą architekturą miejską. Na placu zostanie również zlokalizowane oczko wodne. Ponadto za pomocą kostki brukowej zostaną odwzorowane obrysy dawnych ulic i kamienic.
Nowy plac zostanie zlokalizowany w środkowej części placu Defilad, pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki, planowanym Teatrem Rozmaitości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i zachodnią pierzeją ulicy Marszałkowskiej. Zostanie połączony z Parkiem znajdującym się w okolicach ul. Świętokrzyskiej. Oferty na realizację inwestycji można składać do 2 grudnia.
Istotnym elementem planowanego założenia urbanistycznego jest warstwa historyczna, która nawiązuje do dawnego rozkładu ulic i zabudowy tej części miasta. Budynki przetrwały zniszczenia, jakie zostały wyrządzone przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego, ale zostały wyburzone przez komunistyczne władze już po wojnie, aby zrobić miejsce pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. Ten symboliczny powrót do przeszłości – Warszawy sprzed 1939 r., da namiastkę obcowania z miastem, które bezpowrotnie przeminęło. Układ parceli z 1825 r. zostanie przypomniany przy użyciu kostek białego granitu. Kostka kamienna posłuży do przedstawienia przestrzeni urbanistycznej z 1939 r. Granica getta zostanie upamiętniona poprzez ułożenie czerwonych, wypalanych cegieł. Natomiast układ trawników (o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowy) odda rozmieszczenie historycznej zabudowy.
Wydaje się, że istota założenia będzie do uchwycenia dopiero z lotu ptaka, gdyż z perspektywy placu cały zamysł niekoniecznie będzie czytelny.
Dopełnieniem warstwy historycznej będą zieleń i mała architektura miejska, tworzące przyjazną przestrzeń dla spędzania wolnego czasu. Czyli taką klasyczną przestrzeń miastotwórczą. Zostanie posadzonych około 70 drzew, w tym jesiony, magnolie czy derenie. Pojawi się 11 gatunków krzewów, a także 40 gatunków roślin cebulowych i bylin. Na placu znajdą się kwadratowe ławy wieloosobowe, pojedyncze krzesła, a także półokrągłe miejsca siedzące, umiejscowione wokół drzew. Zieloną przestrzeń dopełni oczko wodne o powierzchni 140 m kw., które powstanie od strony ulicy Marszałkowskiej.
Zwycięski projekt przygotowała pracownia A-A Collective w składzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen. Sami autorzy tak podsumowują swój projekt – „Nie chcemy tworzyć kolejnej kamiennej pustyni. Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu. Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy”.
(grafika plac Centralny, źródło: UM Warszawa)