Nowe zielone inwestycje w Warszawie

Warszawa już wkrótce zyska 7 nowych parków kieszonkowych. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach tegorocznych projektów z budżetu obywatelskiego i przy współpracy z InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. Nad realizacją tych projektów inwestycyjnych, czuwać będzie stołeczny Zarząd Zieleni.

Parki kieszonkowe powstaną na terenie kolejnych dzielnic:

  • na Bielanach – przy ul. Reymonta; przy ul. Broniewskiego oraz przy ul. Wólczyńskiej
  • na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
  • na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
  • na Ursynowie przy al. KEN
  • na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Warszawy będą mogli cieszyć się sześcioma gotowymi parkami kieszonkowymi. Natomiast zieleniec przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach zostanie oddany do użytku w przyszłym roku.

Warszawskie parki kieszonkowe

Parki kieszonkowe cieszą się w stolicy dużą popularnością i zainteresowaniem mieszkańców. Na jeden z projektów, realizowany w ramach tegorocznych funduszy z budżetu obywatelskiego zagłosowało aż ponad 11 tys. mieszkańców.

Zieleńce docelowo będą zajmować powierzchnię od około 400 do ponad 2 tys. mkw. Skwery wyposażone będą w nowe trawniki, nasadzenia drzew oraz mnóstwo krzewów, bylin i roślin cebulowych oraz ciąg pieszy. Ponadto, pojawiają się tam nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

Rośliny, które mają znaleźć się w warszawskich parkach kieszonkowych dobierane są w taki sposób aby skwery mogły zachować swoje walory przyrodnicze przez cały rok. Skupisko krzewów daje schronienie ptakom, a bogaty dobór roślin zapewnia pożywienie dla zapylaczy. Dodatkowo na terenie każdego parku stawiane są hotele dla owadów i montowane karmniki. Wygląd parków wzbogacają także eratyki, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska.

Dwa parki kieszonkowe otwarte dla mieszkańców

W tym roku powstały już dwa nowe parki kieszonkowe – na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo Unii Europejskiej. Poza roślinnością w parkach mieszkańcy Bemowa mogą skorzystać m.in. z bujanej ławki, a mieszkańcy Mokotowa – z hamaków.

Inwestycja jest realizowana dzięki współpracy 3 firm: AG-Complex, KĘPKA Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys.

Zdj.: wizualizacja parku kieszonkowego na Bielanach. Źródło: UM Warszawa