Jest umowa na projekt przebudowy rejonu ulic Złotej i Zgoda

Rozpoczęło się przygotowanie dokumentacji, która pozwoli na kompleksową przemianę rejonu ulic Złotej i Zgoda w ramach Nowego Centrum Warszawy. Zarząd Dróg Miejskich właśnie podpisał umowę ze zwycięzcą konkursu – RS Architektura Krajobrazu.

Projektowanie potrwa ponad rok (60 tygodni). Autorzy najlepszej pracy konkursowej za przygotowanie dokumentacji budowlanej i nadzory otrzymają 1,53 mln zł.

Rejon ulic Złotej i Zgoda zmieni się w ramach Nowego Centrum Warszawy – będzie dużo drzew, nowe place, wygodne chodniki oraz lustro wodne. W planach jest posadzenie 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami.

Część miejsc parkingowych zostanie przeniesiona do garażu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy, którego budowa rozpocznie się już wkrótce. Zarządca garażu zapewni abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Pozwoli to na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na ulicach i placach w sąsiedztwie, które teraz są zajęte przez samochody.

Ruch kołowy w rejonie ulic Złotej i Zgoda zostanie ograniczony i uspokojony. Powstaną strefy zamieszkania i Tempo 30, z wjazdem ograniczonym przede wszystkim do dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie, w nowym zagospodarowaniu tego obszaru zachowana zostanie pewna liczba naziemnych miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw.

Tunel w osi ul. Złotej zostanie zlikwidowany, w miejscu rampy zjazdowej do tunelu powstanie podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe. W centralnej części placu na ul. Złotej przy pasażu Wiecha będzie zlokalizowany płytki zbiornik wodny, a rzędy drzew posadzone wzdłuż ulicy Złotej podkreślą oś widokową na Pałac Kultury i Nauki.

Przed Domem pod Orłami powstanie reprezentacyjny plac, stanowiący zieloną oprawę dla zabytkowego gmachu. Odpowiednio zakomponowana zieleń podkreśli ważne osie widokowe i piękną architekturę, a ozdobna rabata i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku. Sceneria zachęci do robienia zdjęć („instagram place”).

Na placu Emila Młynarskiego przed Filharmonią Narodową będzie skwer i Ogród Muzyki. Od zgiełku miasta odizolują go wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy. Podest wzdłuż gmachu filharmonii będzie zewnętrznym foyer, na którym można będzie urządzać koncerty plenerowe i inne wydarzenia. Przewidziano też miejsce na ogródki gastronomiczne. Przy ulicy Sienkiewicza i w sąsiedztwie budynku przy ul. Zgoda 12 powstanie zielona oaza z myślą o mieszkańcach. Zostanie urządzony ogród sąsiedzki. Na placu będzie miejsce zabaw dla dzieci, siłownia, stoliki do gry w szachy oraz ławki.

Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie w drugiej połowie 2023 roku.

Nowe Centrum Warszawy to prezydencki projekt przekształcenia ulic i placów w ścisłym centrum miasta w przyjazną, estetyczną i zieloną przestrzeń. Przebudowano już al. Jana Pawła II, skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej oraz wybudowano sygnalizację na ul. Marszałkowskiej przy pl. Bankowym, poprawiając bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i ruchu samochodowego. Zmienia się rondo Dmowskiego i tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgoda i Szpitalnej. Wzdłuż ul. Marszałkowskiej, przy placu Defilad posadzono rząd nowych i dużych drzew oraz krzewy, zbudowano też nową drogę dla rowerów.

Źródło: https://um.warszawa.pl / Fot.: RS Architektura Krajobrazu