Plac Bankowy pełen zieleni!

Plac Bankowy, niegdyś symbol miejskiego betonu i intensywnego ruchu, przechodzi jedną z najbardziej widocznych metamorfoz w swojej historii. Zakończył się właśnie pierwszy etap zazieleniania jego zachodniej części – tej przy pomniku Juliusza Słowackiego. Dzięki kompleksowym pracom modernizacyjnym, mieszkańcy Warszawy mogą już przemieszczać się po nowej, wygodnej infrastrukturze: równych chodnikach i drodze dla rowerów otoczonych bujną roślinnością. To jednak dopiero połowa zmian – teraz roboty przenoszą się na wschodnią stronę placu, gdzie również dominować będzie przyroda, a nie beton.

Nowe oblicze placu zachwyca. Klony, byliny, a wkrótce także dąb, tworzą zieloną oazę tuż przed stołecznym ratuszem i urzędem wojewódzkim. Szczególne wrażenie robi starannie zaplanowana rabata w osi pomnika Słowackiego – obsadzona onętkiem, czyli „Warszawianką”, rośliną, która według legend jako pierwsza zakwitła na gruzach zburzonej Warszawy po wojnie. To symboliczny gest, który łączy historię miasta z jego współczesnym duchem i troską o jakość życia mieszkańców.

– Mniej betonu, więcej zieleni! Plac Bankowy zmienia się z myślą o warszawiankach i warszawiakach. To przestrzeń do odpoczynku, ruchu i podziwiania – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Prace po stronie zachodniej już się zakończyły, teraz przystępujemy do kolejnego etapu – przy Błękitnym Wieżowcu.

Zmiany te to jednak coś więcej niż tylko rośliny. Poprawiono komfort poruszania się – stare, zniszczone nawierzchnie zastąpiono nowymi płytami chodnikowymi i gładkim asfaltem. Przestrzeń stała się bardziej funkcjonalna – wygodna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Dodatkowo, dzięki porozumieniu z Zarządem Transportu Miejskiego, uporządkowano infrastrukturę przystankową – dwa przystanki połączono w jeden, uwalniając przestrzeń pod nowe nasadzenia i szersze chodniki.

Po stronie wschodniej również zajdą duże zmiany. Zniknie betonowa pustynia – pojawi się zieleń, nowe drzewa i krzewy. Przebudowywane będą okolice Błękitnego Wieżowca, skrzyżowania z al. „Solidarności”, a także przestrzenie wzdłuż torowiska i przy ul. Senatorskiej. Szczególne miejsce zajmie rabata przed pomnikiem Stefana Starzyńskiego – bohatera Warszawy – wokół którego zakwitną róże, w tym nowa, wyjątkowa odmiana „Prezydent Stefan Starzyński” w ciepłym, pomarańczowym kolorze.

Nie zabraknie też hortensji bukietowych, traw ozdobnych i bylin, które ozdobią skwer przy pl. Bankowym 4. Wszystkie te zmiany – zarówno w zakresie zieleni, jak i układu urbanistycznego – są zgodne z wizją wypracowaną w konsultacjach społecznych, a także skonsultowane z konserwatorem zabytków.

Proces przemian na placu trwa już od kilku lat i przebiega etapami. W 2023 roku zakończono remont wschodniej jezdni i budowę drogi rowerowej. W tym samym czasie ZDM posadził nowe drzewa – platany i dęby – tworząc zielone szpalery. Wiosną 2024 roku kolejny fragment placu – przy ul. Elektoralnej – został rozpłytowany, co pozwoliło na zasadzenie 9 nowych dębów. Latem z kolei zmodernizowano zachodnią jezdnię i odbetonowano pas rozdzielający, gdzie posadzono 8 platanów.

Jesienią zakończy się kolejny etap prac, który całkowicie zmieni oblicze jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych stolicy. Plac Bankowy stanie się nie tylko funkcjonalnym węzłem komunikacyjnym, ale także miejscem codziennego wypoczynku, rekreacji i spotkań – prawdziwą miejską oazą w centrum Warszawy.

Fot. Cezary Warś