Wielkie zmiany na Ochocie: rusza kluczowy etap budowy tramwaju do Dworca Zachodniego

Na początku czerwca rozpocznie się intensywny i bardzo istotny etap rozbudowy warszawskiego systemu tramwajowego, który znacząco odmieni sposób poruszania się po stolicy. Rozpoczynają się prace przy węźle rozjazdowym oraz przebudowie kluczowej magistrali ciepłowniczej, co oznacza istotne zmiany w kursowaniu tramwajów i reorganizację ruchu kołowego. Na kilka tygodni zostanie całkowicie wyłączony z użytkowania fragment ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a tramwaje nie będą dojeżdżać do pętli przy alei Krakowskiej. Zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza, a mieszkańcy muszą przygotować się na okres intensywnych utrudnień.

Inwestycja w nową trasę tramwajową do Dworca Zachodniego ma kluczowe znaczenie dla całej stolicy. Dzięki niej zyskamy szybkie, wygodne i ekologiczne połączenie między centrum miasta a południowymi dzielnicami. Dworzec Zachodni stanie się potężnym węzłem przesiadkowym – tramwaj dowiezie pasażerów bezpośrednio pod perony, co ma znacznie skrócić czas przesiadki na pociągi. Według szacunków z nowego połączenia będzie korzystać ponad milion pasażerów rocznie. Chociaż dziś oznacza to poważne utrudnienia, w dłuższej perspektywie mówimy o przełomie komunikacyjnym, który będzie służyć mieszkańcom przez dekady.

Zaawansowanie prac robi wrażenie. Na podziemnym przystanku tramwajowym przy Dworcu Zachodnim zakończono zasadnicze prace konstrukcyjne, trwają ostatnie roboty instalacyjne i wykończeniowe. Na poziomie -1 prowadzone są intensywne prace przygotowawcze. W rejonie Alej Jerozolimskich wykonawca zasypuje już strop tunelu i przygotowuje się do przełożenia ruchu, co pozwoli rozpocząć budowę kolejnego odcinka tunelu po stronie dworca. Równolegle trwa przebudowa infrastruktury podziemnej wzdłuż ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., a w okolicach Grójeckiej powstaje już podbudowa pod przyszłe torowisko.

Na skrzyżowaniu Bitwy Warszawskiej, Grójeckiej i Banacha trwa budowa tzw. „gwiazdy” tramwajowej – układu rozjazdów, który umożliwi jazdę tramwajów we wszystkich możliwych kierunkach. To strategiczny element nowej organizacji ruchu, ale też przyczyna poważnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Od 2 czerwca na kilka miesięcy tramwaje przestaną dojeżdżać do pętli przy alei Krakowskiej. Linie 15 i 25 zostaną zawieszone, trasy linii 1 i 9 skrócone, a w ich miejsce pojawi się komunikacja zastępcza: tramwajowa linia 75 oraz autobusy Z9 i Z14. Zmiany dotkną również licznych linii autobusowych dziennych i nocnych – zarówno miejskich, jak i podmiejskich. Trasy będą dostosowywane, by umożliwić przesiadki na SKM, KM i metro, a autobusy będą kursować po wyznaczonych buspasach, które pojawią się na Grójeckiej i alei Krakowskiej.

Zamknięcie ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. na odcinku od Białobrzeskiej do Grójeckiej potrwa aż do przełomu lipca i sierpnia. W tym czasie ruch samochodowy zostanie poprowadzony ulicami równoległymi: Dickensa i Kopińską. Linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy, które zapewnią możliwie najsprawniejszy dojazd w okolice placu Narutowicza i innych newralgicznych punktów dzielnicy.

Co ważne, w czasie prowadzenia robót torowych wykonawca skorzysta z okazji, by przeprowadzić dodatkowy remont torowiska między placem Narutowicza a Bitwy Warszawskiej oraz zrealizować inne prace utrzymaniowe. Tramwaje powrócą na pełną trasę dopiero w październiku 2025 roku.

Nowa trasa tramwajowa to aż 1,6 kilometra nowego torowiska, w tym półkilometrowy tunel zakończony podziemnym przystankiem, z którego schody ruchome i windy poprowadzą pasażerów bezpośrednio do rozbudowanego przejścia podziemnego na stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Dzięki wydzielonemu torowisku tramwaj ominie korki, zapewniając szybki przejazd: do Grójeckiej w zaledwie 5 minut, do placu Narutowicza w 10, a do stacji metra Politechnika w 15 minut.

Ta inwestycja jest częścią większego projektu tramwaju do Wilanowa – nowoczesnej obwodnicy tramwajowej łączącej Wolę, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Całość została podzielona na etapy – część już działa, inne są w budowie, a kolejne dopiero w fazie projektowania. Projekt otrzymał ogromne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2 miliardy złotych, z czego aż 900 milionów stanowi unijne dofinansowanie.

Fot. Tramwaje Warszawskie