Już 17 maja 2025 roku stolica ponownie zamieni się w teatralne centrum Polski. Przez dwa tygodnie na deskach Teatru Dramatycznego rozegra się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju – 45. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych. To festiwal z imponującą tradycją, sięgającą 1965 roku, który co roku przyciąga miłośników teatru z całej Polski, a także coraz częściej – z zagranicy.
Tegoroczna odsłona festiwalu to 18 spektakli z najwyższej półki, dwa znakomite przedstawienia międzynarodowe, spotkania z artystami, warsztaty, koncerty, debaty i wiele więcej. W tym wyjątkowym okresie Teatr Dramatyczny tętnić będzie życiem, przyciągając widzów chcących nie tylko oglądać, ale też uczestniczyć – rozmawiać, słuchać, doświadczać i współtworzyć przestrzeń kultury.
Wielkie otwarcie festiwalu to „Dzieje grzechu” w reżyserii Wojtka Rodaka, przygotowane przez zespół Narodowego Starego Teatru – opowieść o ludzkich namiętnościach, winie i moralności. Tuż po nim, pierwsza z międzynarodowych propozycji – „LIBERTÉ [Trigger Warning]” gruzińskiego reżysera Daty Tavadze, spektakl eksplorujący temat wolności, walki i rewolucji.
Wśród tegorocznych propozycji nie zabraknie także klasyki w nowoczesnym wydaniu – krakowskie „Wesele” Mai Kleczewskiej obiecuje być widowiskiem pełnym emocji i znaczeń, które rezonują z dzisiejszą rzeczywistością. Z kolei „Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach” z legnickiego teatru, inspirowane głośnym reportażem Joanny Kuciel-Frydryszak, to hołd dla kobiecej historii – tej cichej, codziennej, ale kluczowej.
Drugim międzynarodowym akcentem festiwalu będzie szwajcarska produkcja „Medea’s Children” w reżyserii Milo Rau’a, artysty znanego z bezkompromisowego podejścia i niezwykle poruszających realizacji. Emocji dostarczy też Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna, który przywiezie aż dwa spektakle – „Susan Sontag” oraz „Wszystko na darmo”, opartą na powieści Waltera Kempowskiego.
Na kameralnej scenie pojawią się także mniej oczywiste, a niezwykle ciekawe projekty. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć koncertowo-musicalowy eksperyment „Nowy PAN TADEUSZ, tylko że rapowy” z Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Kamila Białaszka oraz refleksyjne i pełne emocji „Tęsknię za domem” Radosława B. Maciąga z Teatru Powszechnego w Radomiu.
Stałym elementem festiwalu są także prezentacje spektakli przygotowanych przez studentki i studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W tym roku nie zabraknie ich na scenie PRZODOWNIK – to właśnie tu widzowie mogą odkryć przyszłe gwiazdy polskiej reżyserii i aktorstwa.
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdziemy także pokazy premierowej produkcji Teatru Dramatycznego – „Będzie trzeba, to pójdę na wojnę” w reżyserii Magdy Szpecht. Dodatkowo zaplanowano debaty o roli biografii w różnych dziedzinach sztuki, koncerty, silent disco, brunch z widzami oraz finałowy set DJ Viki, który na dobre zakończy teatralną majówkę w rytmach nowoczesnych brzmień.
Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne są zarówno w kasie Teatru Dramatycznego, jak i online na stronie festiwalu.
