Maria Skłodowska-Curie: kobieta, która zmieniła świat. Poznaj jej nieznane oblicze

W centrum Warszawy, przy ulicy Freta 16, otwarta została wyjątkowa wystawa, która rzuca nowe światło na życie i dorobek Marii Skłodowskiej-Curie – jednej z najważniejszych postaci w historii światowej nauki. To opowieść o kobiecie, która nie tylko odkryła zjawisko promieniotwórczości, ale również przełamała wszelkie możliwe bariery społeczne i naukowe swojej epoki. Ekspozycja zatytułowana „Kim jesteś, Mario?” to podróż przez wszystkie role, jakie przyszło jej pełnić – od warszawianki i córki, przez żonę, matkę, społeczniczkę i badaczkę, aż po noblistkę i ikonę światowej nauki.

Przygotowana przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie wystawa skupia się na mniej znanych aspektach jej życia. Ukazuje ją nie tylko jako genialną uczoną, ale także jako zwyczajną kobietę, która mimo światowej sławy mierzyła się z codziennymi wyzwaniami i dramatami. Jak mówi kuratorka Anna Mizikowska, największym wyzwaniem było pokazanie Marii z innej perspektywy, przybliżenie jej codzienności, dzięki czemu odbiorca może dostrzec, że wiele problemów, które ją dotykały, są wciąż aktualne i bliskie każdemu z nas.

Wystawa prezentuje nie tylko unikalne fotografie z różnych okresów życia noblistki, lecz także nieliczne zachowane po wojnie pamiątki – osobistą korespondencję, biurko, przy którym pracowała, oraz złoty zegarek należący do jej ojca. To właśnie w zbombardowanym Instytucie Radowym w 1944 roku spłonęła większość warszawskich śladów po Marii. Tym bardziej cenne stają się te, które przetrwały.

Sercem ekspozycji jest wyjątkowa instalacja stworzona z kwiatów symbolicznie związanych z życiem Skłodowskiej-Curie. Ten subtelny, a zarazem poruszający element dodaje wystawie emocjonalnej głębi i sprawia, że historia uczonej przemawia do każdego widza – nie tylko intelektualnie, ale i emocjonalnie.

W ramach wydarzeń towarzyszących, muzeum przygotowało także muzealne oprowadzania oraz majową premierę spektaklu „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej”, któremu towarzyszyć będzie debata pod tytułem „Maria Skłodowska-Curie – uczona i matka. Jak godzić role nie do pogodzenia?”. Te wydarzenia realizowane są we współpracy z Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy i mają na celu jeszcze pełniejsze przybliżenie postaci Marii, jej pasji, determinacji, ale i ludzkiego wymiaru jej życia.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie to wyjątkowe miejsce, które mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, gdzie urodziła się noblistka. Instytucja ma na celu nie tylko zachowanie pamięci o jej dorobku, ale także inspirowanie kolejnych pokoleń badaczy i pasjonatów nauki. W muzealnych salach można zobaczyć nie tylko osobiste pamiątki Marii, ale też przyrządy naukowe, którymi posługiwali się ona i jej mąż, Pierre Curie. To żywa lekcja historii, która pokazuje, jak wielki wpływ może mieć jedna osoba na losy świata.

Fot. UM Warszawa