Dobra wiadomość dla wszystkich pasażerów podróżujących pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w stolicy oraz jej aglomeracji. Wspólny bilet, który od 20 lat ułatwia przemieszczanie się w Warszawskim Transporcie Publicznym oraz pociągach KM i WKD, pozostaje w mocy na kolejne trzy lata! To oznacza wygodę, oszczędność i jeszcze większą dostępność transportu publicznego dla mieszkańców Warszawy i okolic.
Dzięki przedłużonej umowie, podróżni korzystający z biletów ZTM – dobowych i dłuższych, biletów seniora, biletów dla dzieci z rodzin wielodzietnych oraz biletów ulgowych i bezpłatnych – mogą swobodnie przemieszczać się pociągami Kolei Mazowieckich i WKD w określonych strefach. Nie trzeba kupować dodatkowych biletów na pociąg, co znacząco upraszcza codzienne podróże i zmniejsza koszty.
Z finansowego punktu widzenia wspólny bilet to doskonałe rozwiązanie – rocznie pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Istotnym aspektem jest również ekologia – transport kolejowy należy do najbardziej przyjaznych środowisku form podróżowania. Jak podkreśla Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, rozwiązanie to wspiera zarówno mieszkańców, jak i działania proekologiczne.
Nowe porozumienie obejmuje okres od 1 kwietnia 2025 roku do 31 marca 2028 roku. Wartość kontraktu z Kolejami Mazowieckimi wynosi ponad 828 milionów złotych brutto, natomiast umowa z Warszawską Koleją Dojazdową opiewa na kwotę 66 milionów złotych brutto. To znacząca inwestycja w wygodę i dostępność transportu publicznego.
Na podstawie umowy pasażerowie mogą korzystać z oferty wspólnego biletu w pociągach Kolei Mazowieckich na terenie aglomeracji warszawskiej. Dotyczy to pierwszej i drugiej strefy biletowej ZTM, obejmującej m.in. trasy Warszawa Ursus Niedźwiadek – Pruszków, Warszawa Gołąbki – Płochocin, Warszawa Choszczówka – Legionowo Przystanek, Warszawa Wola Grzybowska – Sulejówek Miłosna czy Warszawa Jeziorki – Zalesie Górne. Ponadto, bilety jednorazowe przesiadkowe i czasowe będą honorowane w pociągach KM obsługujących połączenia z Lotniskiem Chopina, na odcinku Warszawa Płudy – Warszawa Lotnisko Chopina. Z kolei pasażerowie Warszawskiej Kolei Dojazdowej mogą korzystać z przejazdów na trasie Warszawa-Śródmieście WKD – Opacz.
Strefa obowiązywania wspólnego biletu wykracza daleko poza granice Warszawy, obejmując kilkanaście kilometrów wokół stolicy. To ogromne ułatwienie dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości, którzy mogą podróżować koleją do jednej z warszawskich stacji i przesiąść się do innych środków komunikacji miejskiej – metra, tramwajów czy autobusów. Dzięki dopłatom gmin, Bilety Metropolitalne (30- lub 90-dniowe) są dostępne w niższych cenach, co dodatkowo zachęca do korzystania z transportu publicznego.
Pociągi Kolei Mazowieckich zatrzymują się w ścisłym centrum Warszawy – m.in. na stacji Warszawa Śródmieście oraz przy kluczowych węzłach komunikacyjnych w pobliżu metra: Centrum, Dworzec Gdański, Stadion Narodowy, Dworzec Wileński i Młynów. To sprawia, że podróże są jeszcze wygodniejsze i lepiej skomunikowane z innymi środkami transportu.
System wspólnego biletu ZTM-KM-WKD funkcjonuje od 2005 roku i przez lata stale się rozwijał. Początkowo obejmował tylko trasę Dworzec Wschodni – Ursus, ale jego popularność sprawiła, że już rok później rozszerzono go na całą Warszawę. W 2007 roku do współpracy dołączyła WKD, a stopniowo również podwarszawskie miejscowości. W 2009 roku system objął wszystkie przystanki między Warszawą a miejscowościami takimi jak Pruszków, Płochocin, Chotomów, Nieporęt, Zagościniec, Sulejówek (Miłosna), Śródborów czy Zalesie Górne.
Z roku na rok rośnie liczba pasażerów korzystających z tej formy transportu. W 2024 roku w ramach oferty Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD podróżowało koleją ponad 41 milionów pasażerów, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu do roku poprzedniego. To najlepszy dowód na to, że łączone podróże kolejowe cieszą się ogromną popularnością, a inwestycja w ten model transportu to krok w dobrą stronę.
