Jak skutecznie organizować praktyki zawodowe dla młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? W jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać naukę zawodu w szkołach technicznych? To pytania, które stają się coraz bardziej aktualne w kontekście edukacji zawodowej. Warszawski ratusz po raz kolejny nagrodził firmy, które wyróżniają się w tym obszarze, ogłaszając zwycięzców drugiej edycji konkursu „EduEmployer” dla Pracodawców Przyjaznych Szkołom Zawodowym.
W stolicy funkcjonuje obecnie 62 miejskie szkoły kształcące w sumie w 68 zawodach. To zarówno technika, jak i szkoły branżowe pierwszego stopnia, do których uczęszcza ponad 30 tysięcy uczniów. Coraz więcej z nich może liczyć na wsparcie pracodawców, którzy angażuje się w ich rozwój zawodowy. Współpraca szkół z firmami daje młodym ludziom nieocenioną szansę na zdobycie praktycznych umiejętności w realnym środowisku pracy. Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, staże i praktyki zawodowe pozwalają uczniom lepiej przygotować się do rynku pracy oraz sprostać jego rosnącym wymaganiom.
W tegorocznej edycji konkursu „EduEmployer” wyróżniono 45 firm, które aktywnie wspierają edukację zawodową. W najmniejszej kategorii, dla przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób, główną nagrodę zdobyła firma „Mijal Druk”, współpracująca z Zespołem Szkół im. Piotra Wysockiego. Wyróżnienia otrzymały m.in. Autoryzowana Stacja Obsługi Edward Połaski, CBSG Polska Sp. z o.o. oraz Sowa Grupa Ewa Sowa. W kategorii firm zatrudniających do 100 osób zwyciężą okazała się Polish Food Promotion Sp. z o.o., a wśród większych przedsiębiorstw powyżej 100 osób najwyższe wyróżnienie zdobyła Grupa Cichy-Zasada, wspierająca uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 38.
Kapituła konkursowa przyznała także trzy nagrody specjalne. Tytuł „Pracodawcy Innowatora” otrzymał Canon, dostarczający nowoczesne technologie do Zespołu Szkół Fototechnicznych. „Warszawskim Partnerem Edukacji Zawodowej” zostały Tramwaje Warszawskie oraz Metro Warszawskie, które angażują się w organizację praktyk i staży dla uczniów. Nowością tegorocznej edycji było przyznanie nagrody „Mistrz Integracji”, którą otrzymała spółka De Silva, prowadząca Hotel Ibis Ostrobramska. Firma ta dostosowuje miejsca praktyk do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i szkoli swoich pracowników w zakresie pracy z młodzieżą wymagającą szczególnego wsparcia.
