20. rocznica śmierci Jana Pawła II – wyjątkowe wydarzenia upamiętniające Papieża Polaka

2 kwietnia 2025 roku minie 20 lat od śmierci Jana Pawła II – postaci, która na zawsze zapisała się w historii Polski i świata. W związku z tą wyjątkową rocznicą Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało szereg wydarzeń, które pozwolą oddać hołd papieżowi oraz przybliżyć jego duchowe i intelektualne dziedzictwo.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie niezwykły koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Jakuba Siekierzyńskiego. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia w katedrze św. Floriana w Warszawie, tuż po mszy św. o godzinie 18:00. Koncert zatytułowany „Zdumieni światłem” stanowi część promocji jubileuszowego albumu „Transfixed by light – Zdumieni światłem”, który został nagrany w hołdzie dla papieża. W repertuarze znajdą się utwory oparte na tekstach pochodzących z poezji, modlitw i homilii Jana Pawła II. Co więcej, jeden z utworów zostanie wykonany w języku łacińskim, co doda wydarzeniu wyjątkowego, podniosłego charakteru.

Osoby uczestniczące w koncercie będą miały również okazję obejrzeć nowoczesną wystawę „Karol Wojtyła – inspiracje”, przygotowaną w prawej nawie katedry św. Floriana. Ekspozycja składa się z 20 starannie zaprojektowanych plansz, które poruszają różne aspekty nauczania i myśli Jana Pawła II. Każda z plansz zawiera inspirujące pytania, cytaty z wypowiedzi papieża oraz krótkie narracje, a dodatkowo – za pomocą kodów QR – odsyła zwiedzających na stronę JP2online.pl, gdzie można zgłębić poszczególne tematy. Twórczynią koncepcji graficznej wystawy jest Alicja Sobiepańska, utalentowana artystka i absolwentka warszawskiej ASP oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Warto podkreślić, że wystawa została zaprojektowana w formacie „gotowym do druku”, co oznacza, że można ją bezpłatnie pobrać i zaprezentować w szkołach, parafiach czy ośrodkach kultury, umożliwiając tym samym szerokie dotarcie do odbiorców.

Kolejną inicjatywą wpisującą się w obchody rocznicowe jest kampania społeczna „Zobacz osobę”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem oceniania ludzi przez pryzmat stereotypów oraz podkreślenie, jak ważne jest dostrzeganie godności każdego człowieka. Kampania opowiada historie trzech bohaterów – Basi, Khadidży i Kacpra – którzy na co dzień doświadczają uprzedzeń i szufladkowania. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach, a jego druga odsłona rozpocznie się 31 marca, kiedy to zostaną zaprezentowane efekty przeprowadzonej akcji.

Fot. Centrum Myśli JPII