Warszawa powstała z ruin – 80 lat temu padła decyzja o odbudowie stolicy

Warszawa, miasto feniks, które z popiołów wznosi się ku niebu. 80 lat temu, kiedy świat jeszcze nie otrząsnął się z koszmaru II wojny światowej, Polacy podjęli się niemożliwego zadania – odbudowy swojej stolicy, zrównanej niemalże z ziemią. To była opowieść o determinacji, miłości do ojczyzny i niezłomnym duchu, który przetrwał nawet najgorsze chwile.

Dziś, w 2025 roku, obchodzimy tę rocznicę z ogromną dumą. Warszawa, która kiedyś była symbolem zniszczenia, dziś jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej dynamicznych miast Europy. To dowód na to, że nawet z największych ruin można zbudować coś wspaniałego.

Jak wyglądały początki odbudowy? W styczniu 1945 roku widok Warszawy był przerażający. Zrujnowane budynki, zgliszcza, a na ulicach panowała cisza, przerwana jedynie odgłosami pracy ratowników. Mimo to, warszawiacy nie poddali się. Zaczęli usuwać gruzy, odbudowywać domy, a w sercach nosili nadzieję na lepszą przyszłość.

Biuro Odbudowy Stolicy – architekci nowego oblicza Warszawy

Kluczową rolę w odbudowie miasta odegrało Biuro Odbudowy Stolicy, które powstało 14 lutego 1945 roku. To właśnie dzięki pracy tysięcy architektów, inżynierów, konserwatorów i rzemieślników, Warszawa odzyskała swój dawny blask, a jednocześnie zyskała nowe, nowoczesne oblicze.

Obchody 80. rocznicy – wydarzenia, które warto zobaczyć

Z okazji jubileuszu miasto przygotowało bogaty program wydarzeń, które pozwolą nam lepiej poznać historię odbudowy Warszawy. Będą koncerty, wystawy, konferencje, a nawet premiera opery poświęconej temu wyjątkowemu okresowi w dziejach miasta.

Fot. Rafał Motyl