TERMIKA i MPWiK łączą siły – nowe inwestycje zapewnią ciepło mieszkańcom Warszawy i Pruszkowa

PGNiG TERMIKA S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. podpisały umowy, w ramach których powstaną jedne z największych instalacji pomp ciepła na ściekach w Unii Europejskiej. Będą one współpracować z Elektrociepłowniami Siekierki, Żerań oraz Pruszków.

Pompy w lokalizacjach: EC Siekierki, OŚ „Pruszków” i w Przepompowni ścieków surowych „Żerań” są planowane do uruchomienia w IV kwartale 2029 roku; w przypadku pomp w OŚ „Czajka” rok później. Sumaryczna moc cieplna pomp ciepła wybudowanych w pierwszym etapie, tj. do końca 2030 r. wyniesie około 182 MWt. W przyszłości, po rozbudowie w horyzoncie roku 2034, moc cieplna wzrośnie do blisko 250 MWt. Będą to jedne z największych inwestycji w technologię pomp ciepła z odzyskiem ze ścieków komunalnych w Europie. 

– Naszym celem do 2035 roku jest całkowita rezygnacja z węgla do produkcji ciepła. Chcemy wykorzystywać technologie mniej obciążające środowisko, a odzysk ciepła z ścieków to kolejny krok w stronę gospodarki obiegu zamkniętego. Zamiast wykorzystywać paliwo do produkcji ciepła, energia cieplna zostanie pobrana z już dostępnego źródła – ścieków – zaznacza Andrzej Gajewski, prezes zarządu PGNiG TERMIKA S.A. – Wykorzystamy potencjał naszych firm, żeby pokryć ciepłem produkowanym w pompach ciepła zasilanych ściekami około 10% potrzeb cieplnych warszawskiej sieci ciepłowniczej, co przekłada się na ogrzanie około 275 tysięcy warszawskich mieszkań. Ilość ciepła z planowanych instalacji pomp ciepła na ściekach odpowiada zapotrzebowaniu systemów ciepłowniczych takich jak te we Włocławku lub Olsztynie. W długoterminowej perspektywie może mieć to pozytywny wpływ na ceny ciepła w Warszawie i Pruszkowie.

Dzięki realizacji projektów średnioroczna redukcja emisji CO2 z zakładów PGNiG TERMIKA w okresie 2030-2050 wyniesie ok. 320 tys. ton rocznie, co stanowi około 6,5% sumarycznej emisji CO2 w roku 2023. Sumaryczna redukcja emisji CO2  w okresie do 2050 r. wyniesie około 6,4 mln ton. Projekty budowy pomp ciepła są kluczowymi inwestycjami w Planach Neutralności Klimatycznej PGNiG TERMIKA, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku.

MATERIAŁ SPONSOROWANY