Zabytkowe budynki dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie czeka gruntowna renowacja i rozbudowa, która pochłonie ponad 300 milionów złotych.
Muzeum Getta Warszawskiego, powstałe z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku, ma na celu edukowanie społeczeństwa o jednym z najciemniejszych rozdziałów polskiej historii. Poprzez interaktywne wystawy, dokumenty i świadectwa, muzeum przybliża historię życia codziennego, walki o przetrwanie i ostatecznej zagłady polskich Żydów w gettach. Szczególną uwagę poświęca gettu warszawskiemu, którego symbolem stał się zespół budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów. Ten zabytkowy kompleks, jako jeden z nielicznych, przetrwał wojnę i dziś stanie się miejscem, gdzie historia ożyje na nowo. Wszystko to przy ulicy Śliskiej 51 / Siennej 60.
,,Muzeum Getta Warszawskiego jest jedną z trzech najważniejszych instytucji dotyczących dziedzictwa żydowskiego. Jesteśmy, nie tylko jako resort, ale myślę, jako przedstawiciele znaczącej części społeczeństwa, niezmiernie radzi, że ta inwestycja będzie kontynuowana.” – mówił Piotr Rypson, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wynoszącemu 57 423 828,88 zł, możliwe stanie się zrealizowanie tego projektu. Całkowita wartość inwestycji to 323 879 688,83 zł.
Kompleks budynków Szpitala Bersohnów i Baumanów zostanie zaadaptowany na potrzeby Muzeum Getta Warszawskiego. Powstanie tu nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, edukacyjna oraz mediateka, dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Cały projekt obejmuje 11 500 m² powierzchni użytkowej, w tym 3400 metrów kwadratowych ekspozycji.
Fot. Wikipedia