Dziś otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W piątek, 25 października, o 20:00 nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Otwarcie muzeum rozpoczęło się od symbolicznej performatywnej parady „Delegacji Śliskich Spraw”. Happeningowy spacer wyruszył spod pierwszej siedziby muzeum na ul. Pańskiej 3, a zakończył się pod nową siedzibą przy ul. Marszałkowskiej 103. Podczas spaceru odbyły się performanse, za których kształt odpowiadali Bambi van Balen i nat skoczylas z kolektywu Tools for Action oraz zaproszone osoby artystyczne. Przemarszowi towarzyszył również chór.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma ambicję stać się sercem kulturalnym Nowego Centrum Warszawy. Nowy budynek MSN, zaprojektowany z myślą o dostępności i integracji, otwiera swoje podwoje dla szerokiej publiczności, oferując nie tylko ekspozycje, ale i przestrzeń do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

— Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest budynkiem długo oczekiwanym — stwierdziła Joanna Mytkowska, dyrektor placówki. — Ten budynek rozpoczął przebudowę centrum Warszawy i zmianę jego symbolicznej wymowy z postsowieckiego na pewne swej nowoczesnej tożsamości, żywo rozwijające się miasto. MSN to również znak zmiany społecznej, jaka się w Polsce wykonała. W centrum Warszawy powstał publiczny, ogólnodostępny budynek, którego misją jest włączać w rozmowę o sztuce coraz to nowe grupy publiczności i popularyzować emancypację – podkreśla dyrektor.

– To jest wyjątkowy moment dla Warszawy – powiedział podczas dzisiejszego otwarcia Rafał Trzaskowski, prezydent stotlicy – Od dekad nie było muzeum zbudowanego od podstaw i poświęconego sztuce w Warszawie. W związku z tym jest to naprawdę moment niezwykły – ocenił Trzaskowski.

– Mamy czym się pochwalić, bo polska sztuka nowoczesna po 1989 r. jest absolutnie niezwykła – podkreślił.

Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich, dostępny nieodpłatnie, program wydarzeń, potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań muzeum. Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u składać się będzie z akcji performatywnych, społecznych i edukacyjnych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu „Warszawa w budowie”. Swoje propozycje przygotuje muzealne wydawnictwo oraz otwarte po raz pierwszy kino. Równolegle będzie też realizowany bogaty program publiczny.


Fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej