Rekordowo niski poziom wody w Wiśle

Na stacji Nadwilanówka w czwartek 5 września woda osiągnęła poziom 64 centymetrów, czyli o 4 centymetry mniej niż poprzedni, tragiczny rekord sprzed dwóch lat.

W głównym punkcie pomiaru na Wiśle, na wysokości stołecznych bulwarów, rzeka ma 29 centymetrów i zbliża się do rekordu sprzed dziewięciu lat – czyli 26 centymetrów. Według prognoz hydrologów może go osiągnąć już w sobotę i niestety pobić w kolejnych dniach. Jak tłumaczą eksperci, blisko 70% wszystkich rzek w Polsce jest w strefie wody niskiej. Permanentna susza trwa od 2015r.

– Od 2015 roku mierzymy się ze skutkami suszy hydrologicznej, która występuje cyklicznie. Biorąc pod uwagę fakt, że przez ostatnie lata widzimy wzmożony rozwój stołecznej żeglugi pasażerskiej, przybywa jednostek pływających, a co za tym idzie chętnych, więc takie kryzysy są znacznie bardziej widoczne. Większość jednostek pływających na warszawskim odcinku Wisły to łodzie tradycyjne, które są płaskodenne i przygotowane na cykliczne zmiany poziomu wody w rzece – tak przerwę w kursowaniu promów skomentował Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły. – Mówimy o rzece, która nie jest w zasadzie uregulowana. To, że jednego roku prom pływał taką trasą, nie znaczy, że identycznie popłynie za rok. Dno stale podlega erozji, wraz z wezbraniami przypływają różne rzeczy, a przeszkody na dnie się przemieszczają. Co roku zmagamy się z tą sytuacją i prawda jest taka, że klimat się zmienia, wody ubywa, a ludzka ingerencja w przyrodę oraz naturalne procesy powodują, że takie susze będą się pojawiać.

Fot. PAP/Leszek Szymański

W czwartek IMGW wydał ostrzeżenia przed upałem I i II stopnia w całym kraju. Ostrzeżenia te będą obowiązywać do poniedziałku. Najcieplej będzie na zachodzie kraju, do 32 st. C. Aktualne pozostają też wydane przez IMGW w końcu czerwca liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Obowiązują one przede wszystkim we wschodniej części Polski.

W 14 województwach Polski występuje susza. Największe niedobory wody są w woj. mazowieckim, podlaskim i lubelskim – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 406 gminach (16,3 proc. gmin Polski).