4 listopada 2024 r. SPPN w Warszawie powiększy się. Za postój zaczną płacić kierowcy z Saskiej Kępy i Kamionka.
Trwają intensywne przygotowania do jej wdrożenia. Na ulicach Kamionka pojawi się 60 parkomatów, Zarząd Dróg Miejskich ustawi też nowe znaki pionowe oraz poziome, aby precyzyjnie wyznaczyć miejsca postojowe. Na Kamionku strefa płatnego parkowania obejmie 30 ulic, alej i placów mających status drogi publicznej. Łączna długość ulic we wprowadzanej strefie płatnego parkowania to blisko 17 kilometrów. Drogowcy wyznaczą na nich około dwóch tysięcy ogólnodostępnych miejsc postojowych. Na obszarze Kamionka zostaną też wyznaczone miejsca dla osób z niepełnosprawnościami („niebieskie koperty”).
Na ulicach Saskiej Kępy pojawi się 95 parkomatów, będą też nowe znaki pionowe oraz poziome, które wyznaczą miejsca postojowe. Na Saskiej Kępie strefa płatnego parkowania obejmie 64 ulice, aleje i place mające status drogi publicznej. To zdecydowana większość ulic, lecz nie wszystkie.
Łączna długość ulic we wprowadzanej strefie płatnego parkowania to ponad 27 kilometrów. Drogowcy wyznaczą na nich około 2,2 tysiąca ogólnodostępnych miejsc postojowych. Na obszarze Saskiej Kępy zostaną też wyznaczone miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Aby ubiegać się o abonament mieszkańca, należy spełnić szereg wymagań. Po pierwsze – należy być zameldowanym na pobyt stały lub czasowy w granicach danej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Warunkiem jest również rozliczenie podatku PIT za poprzedni rok w Warszawie. Trzeba być także właścicielem lub współwłaścicielem samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony. Abonament dotyczy wyłącznie osób fizycznych.
Mieszkańcy Saskiej Kępy i Kamionka będą mogli składać wnioski o przyznanie abonamentu mieszkańca od początku października. Będzie można to zrobić przez internet na stronach ZDM lub w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM.
Decyzję o rozszerzeniu SSPN na Saską Kępę i Kamionek podjęła 9 marca 2023r. Rada Warszawy. Rozwiązanie poparli samorządowcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości.