22 lipca odbył się wieczorny spacer szlakiem socrealizmu

W poniedziałkowy wieczór 22 lipca 2024r. odbył się w stolicy wieczorny spacer szlakiem socrealizmu. Organizatorem wydarzenia było Biuro Przewodników Skarby Warszawy.

Była to bez wątpienia okazja, by dowiedzieć się gdzie znajdował się balkon I Sekretarza PZPR, jakie elementy polskiej kultury i nauki zawiera PKiN, dlaczego najstarszy ślad socrealizmu pochodzi z lat dwudziestych XX wieku, co stało się z dawną siedzibą cenzury, jak miała wyglądać „Dzielnica Ministerstw”, kto miał zamieszkać w MDM, gdzie „ukryła się” jej przedwojenna zabudowa, a także odkryć, że socrealizm to styl nie tylko w architekturze.

Spacer odbył się w rocznicę uchwalenia Manifestu PKWN (22 lipca 1944r.), kiedy to również otwierano większość socrealistycznych inwestycji, jak warszawską trasę W-Z, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Dziesięciolecia, a w 1974 roku I sekretarz KC PZPR Edward Gierek przeciął wstęgę na Trasie Łazienkowskiej. Wycieczka wyruszyła spod ronda de Gaulle’a o godz. 18, a zakończyła się późną porą (po 21:00) przed Pałacem Kultury i Nauki.

Fot. „Skarby Warszawy” (FB)