71 urodziny Starówki – moc atrakcji

W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta, okolice tego miejsca zamienią się w kulturalną stolicę Warszawy. W dniach 19-21 lipca 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych wydarzeń. Jakie atrakcje przewidziane są na sobotę?

O godz. 10.00 w Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A odbędą się warsztaty „Warszawski haft na papierze” skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat. Czas trwania: 1,5 godz. Wymagane są zapisy.

Kolejne warsztaty plastyczne – „Dwie Artystki na Starówce” odbędą się w pracowni Rodziny Kann przy ul. Mostowej 16/18 lok. 50. Adresatami zajęć są dzieci w wieku 8-10 lat. Czas trwania 1,5 godz. Dostępne terminy to 11:00 oraz 13:30.

Z kolei młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach z różnorodnymi eksperymentami o tytule „Dźwięk kolorów: eksploracja synergii między dźwiękiem a kolorem”, które odbędą się w pracowni fotograficznej Jagody Przybylak przy ul. Piwnej 31/33 lok. 14. Zapisy jednak już się zakończyły.

Ponadto na sobotę 20 lipca zaplanowano, m.in. wykłady o historii i odbudowie Starówki. O tajemnicach jej architektury opowieść będzie się także toczyć podczas jednej z lekcji w języku ukraińskim. Sobota to także dobry dzień na obejrzenie wielu wystaw lub udział w proponowanych oprowadzaniach, np. w siedzibie Stowarzyszenia Historyków Sztuki lub w Centrum Interpretacji Zabytku. Tam o godzinie 10.00 zaplanowano Opowieść o odbudowanej Warszawie – oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a dwie godziny później dla osób niesłyszących, z tłumaczeniem na polski język migowy. Wieczorem z kolei odbędzie się występ zespołu Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce. Aga Zaryan to pierwsza polska artystka, która wydała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku, i jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych.

Fot. Urząd Miasta w Warszawie

Pretekstem do zorganizowania hucznych ubiegłorocznych obchodów była okrągła rocznica odbudowy Rynku Starego Miasta, który wraz z częścią staromiejskich ulic oddano do użytku dokładnie 22 lipca 1953 roku. Sukces 70. Urodzin Starówki spowodował, że wydarzenie ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz dużych warszawskich imprez.

Nadspodziewanie wysoka frekwencja ubiegłorocznych Urodzin Starówki pokazała, że ta impreza jest potrzebna. Tłumy mieszkanek i mieszkańców Warszawy miało okazję zobaczyć, jak bogatą i różnorodną ofertę kulturalną proponują działające tu na co dzień instytucje. Bardzo się cieszymy, że tej energii, która narodziła się w ubiegłym roku dzięki współpracy kilkudziesięciu miejsc, udało się nie stracić. Kontynuujemy wspólne działania jako Grupa Starówka – nieformalna sieć instytucji staromiejskich i wracamy z jeszcze większą mocą – opowiedziała Karolina Ziębińska, dyrektor Muzeum Warszawy, które koordynuje organizację wydarzenia.