Remont Dworca Kolei Wilanowskiej

Jedna z najbardziej prestiżowych i zamożnych dzielnic stolicy zdecydowała – dawny dworzec Kolei Wilanowskiej przejdzie gruntowny remont.

Kolej Wilanowska zaczęła się rozwijać pod koniec XIX wieku. Mieszkańcy Warszawy coraz chętniej spędzali wolny czas na łonie podmiejskiej przyrody. Kolej Wilanowska straciła na znaczeniu dopiero w 1937 roku, po uruchomieniu miejskiego tramwaju elektrycznego do Wilanowa. Od końca lat 50. XX wieku trasa kolejki wąskotorowej była systematycznie skracana w związku z intensyfikującym się rozwojem transportu samochodowego. W 1971 roku linię na odcinku warszawskim całkowicie zlikwidowano.

Drewniane budynki stacyjne zlokalizowane wzdłuż trasy Kolei Wilanowskiej zostały w znacznym stopniu uszkodzone podczas I wojny światowej. Nowy, murowany budynek wzniesiono ostatecznie w 1926r. (zgodnie z projektem Konstantego Jakimowicza) – obiekt posiadał pomieszczenie z kasami biletowymi, poczekalnię letnią oraz pomieszczenia i mieszkania dla pracowników. W latach 70. XX wieku w głównym budynku stacji zlokalizowano placówkę Poczty Polskiej, co wiązało się z częściowym przekształceniem jego wnętrza. W 2016r. pocztowa placówka została zlikwidowana, od tego momentu historyczny obiekt niszczeje. W 2021r. został wpisany na listę stołecznych zabytków.

Fot. „Transport Publiczny”

Gospodarzem obiektu jest dzielnica Wilanów, która ogłosiła przetarg na prace adaptacyjne. W budżecie przewidziano na ten cel ponad 5,5 miliona złotych. Chętnych na wykonanie prac jest 13 firm. Oferty wahają się od 4,9 miliona do 16,2 miliona złotych. Obecnie Urząd Dzielnicy Wilanów ocenia nadesłane oferty, trzy z nich mieszczą się w akceptowalnym budżecie.

Harmonogram zakłada, że prace modernizacyjne rozpoczną się pod koniec koniec września tego roku i potrwają do jesieni 2025 roku. Głównym założeniem remontu ma być przeznaczenie budynku na cele kulturalne – we wnętrzach organizowane mają być wystawy bądź artystyczne spotkania.