Projektowanie i perspektywy rozwoju III linii metra w Warszawie

Komisja przetargowa dokonała wyboru wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie pierwszego odcinka III linii metra w Warszawie. Zwycięzcą przetargu zostało konsorcjum ILF CONSULTING ENGINEERS POLSKA Sp. z o.o. oraz METROPROJEKT Sp. z o.o. Pierwszy etap M3 będzie miał łączną długość 8,1 km i obejmie siedem stacji. Planuje się zakończenie etapu projektowego do roku 2027, a rozpoczęcie budowy przewidziane jest na rok 2028.

23 lutego komisja przetargowa potwierdziła wybór oferty dotyczącej projektowania pierwszego odcinka III linii metra w Warszawie, obejmującego obszar Pragi wraz z budową stacji techniczno-postojowej. Wybranym wykonawcą jest konsorcjum ILF CONSULTING ENGINEERS POLSKA Sp. z o.o. oraz METROPROJEKT Sp. z o.o. Oferta została złożona na kwotę 78.181.260,00 zł brutto.

Pierwszy odcinek M3 będzie miał 8,1 km długości i obejmie siedem stacji, w tym jedną istniejącą – Stadion Narodowy, oraz sześć nowych: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Dodatkowo, powstanie odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce.

Wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie projektów budowlanych i uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Prace będą podzielone na etapy, w tym opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, uzyskanie decyzji lokalizacyjnych, projektowanie budowlane, a także pełnienie nadzoru autorskiego.

Projektowanie pierwszego etapu linii M3 ma być zakończone do 2027 roku, a następnie planowane jest rozpoczęcie budowy w 2028 roku. Zgodnie z obowiązującym masterplanem do 2050 roku, planowane jest przedłużenie linii M3 przez Wisłę i Mokotów na Ochotę.

Równolegle trwają prace przedprojektowe dla czwartej linii metra, a decyzja dotycząca jej budowy będzie podejmowana przez Radę Miasta Warszawy, prawdopodobnie w marcu.

W celu ukończenia budowy linii M2 konieczne jest jeszcze wybudowanie trzech ostatnich stacji na odcinku bemowskim: Lazurowa, Chrzanów i Karolin, oraz stacji techniczno-postojowej Karolin. Po zakończeniu tych prac, linia M2 będzie miała łączną długość 46 km i będzie liczyć 42 stacje.

Źródło: ZTM Warszawa  

Wizualizacja: materiały prasowe / ZTM Warszawa