Zakończył się montaż nowych wind przy stacji metra Pole Mokotowskie. Urządzenia przyczynią się do poprawy zapewniania dostępności do podziemnej kolejki dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów i pasażerów z dziećmi w wózkach. Na stacji zamontowano również nowe oznakowanie dotykowe, ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym słabowidzących.
– W ramach modernizacji infrastruktury metra realizujemy szereg inwestycji, które poprawiają bezpieczeństwo na terenie stacji oraz w ich pobliżu. Wymieniamy oświetlenie, instalujemy nowe oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dobudowujemy kolejne windy – powiedział Michał Olszewski (zastępca prezydenta m.st. Warszawy), którego słowa są cytowane w komunikacie stołecznego magistratu – Wszystkie te działania prowadzimy w celu poprawy dostępności transportu publicznego w stolicy dla wszystkich jego użytkowników – dodał.
Dwie nowe windy zostały zamontowane po obu stronach al. Niepodległości (na wysokości ulicy Bruna). Urządzenia umożliwiają dostanie się na antresolę, skąd można dojść do trzeciej nowej windy, która zjeżdża na poziom peronu.
Dodatkowo na głowicy północnej stacji przeprowadzono montaż nowego oznakowania dotykowego, tj. żłobionych płyt prowadzących oraz płyt z guzkami z kamienia naturalnego. Pojawiły się też zaktualizowane (z uwzględnieniem nowych wind) mapy tyflograficzne, stworzone w formie dotykowej z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.
Stacja Pole Mokotowskie powstała w latach 90. XX wieku, kiedy obowiązywały inne standardy, dotyczące budowy tego typu obiektów. Dlatego w pierwotnym projekcie windy uwzględniono jedynie po południowej stronie stacji. Z biegiem lat zmieniło się podejście do tej kwestii. Z tego względu Zarząd Transportu Miejskiego modernizuje też inne stacje metra, budując na nich windy. Nowe dźwigi oddano do użytku na stacjach: Imielin, Stokłosy, Ursynów, Racławicka i Służew.
Jak informuje UM Warszawa: „Umowę na budowę wind przy Polu Mokotowskim podpisano w październiku 2022 roku. W czasie prac metro kursowało bez zmian. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln zł”.
Źródło: UM Warszawa, fot. Facebook / UM Warszawa