II edycja programu o cieple „OGRZEWANIE w pudełku” przygotowanego przez PGE Energia Ciepła i PGE Toruń z Grupy PGE oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy trwa od października. Do tej pory wzięło w niej udział ponad 500 uczniów z całej Polski. W grudniu br. rozpoczęły się stacjonarne zajęcia dla najmłodszych uczniów. Obecnie do programu mogą zgłaszać się jeszcze klasy I-III szkół podstawowych.
„OGRZEWANIE w pudełku” to edukacyjny projekt o cieple zainaugurowany na początku 2023 roku wspólnie przez PGE Energię Ciepła i PGE Toruń z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Polega na prowadzeniu lekcji fizyki w laboratoriach CNMW dla szkół z regionu kujawsko-pomorskiego oraz organizacji zajęć online z wykorzystaniem zestawów do samodzielnego wykonywania doświadczeń. dla szkół z całej Polski. Program dedykowany jest uczniom klas 1-3 oraz 6-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich.
– Jesteśmy zadowoleni, że nasz program „OGRZEWANIE w pudełku” również w II edycji cieszy się dużym zainteresowaniem szkół. Teraz rozpoczęły się zajęcia stacjonarne w laboratoriach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy dla najmłodszych uczniów z Torunia i regionu. Podczas nich wykorzystane zostaną materiały z naszego autorskiego programu „Przygody Kota Ciepłosława”. Do najmłodszych uczniów spoza województwa kujawsko-pomorskiego, którzy otrzymają zestawy do zajęć online, trafią również nasze edukacyjne materiały, dzięki którym w prosty sposób dzieci będą mogły przejść przez zagadnienia związane z ciepłem – mówi Dariusz Kozak, prezes zarządu PGE Toruń.
Celem programu jest popularyzacja od najmłodszych lat wiedzy w zakresie ciepła – jego właściwości, sposobów wytwarzania i oszczędzania, ale także poszerzanie zainteresowań młodych ludzi zjawiskami fizycznymi. II edycja programu „Ogrzewania w pudełku” przygotowana została łącznie dla 1600 uczniów z całej Polski.
– Druga edycja projektu „OGRZEWANIE w pudełku” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem szkół w Torunia, regionu oraz kraju. Ponad 500 uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczestniczyło w zajęciach stacjonarnych w pracowni fizycznej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W grudniu realizujemy warsztaty dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Jedna trzecia miejsc na zajęcia została już zarezerwowana, co dowodzi znacznego zainteresowania zajęciami – podkreśla Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Zajęcia online i stacjonarne w laboratoriach CNMW dla starszych uczniów, a online, trwają od października. Do zajęć online dedykowanych uczniom spoza regionu, zgłosiły się już szkoły, m.in. z Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Chełmna, Świeradowa-Zdrój, Dąbrówki, Ciechocinka. Obecnie jeszcze najmłodsze klasy szkoły podstawowej (klasy I-III) mogą zgłaszać się do programu.
Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej CNMW: https://mlynwiedzy.org.pl/ogrzewanie-w-pudelku-druga-edycja/
Program realizowany będzie do kwietnia 2024 roku.
PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła, to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki stosowanej technologii spełnia restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w Toruniu. Spółka jest właścicielem sieci ciepłowniczej o długości 273 km i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspokajając ok. 60 proc. potrzeb cieplnych Torunia.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, jedyne centrum nauki działające na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Laureat konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz serwis „Nauka w Polsce”. Instytucja popularyzuje naukę i wiedzę poprzez udostępnianie interaktywnych wystaw, warsztatów, zajęć w specjalistycznych pracowniach oraz organizując szereg wydarzeń popularnonaukowych. CNMW działa jako miejska instytucja kultury prowadzona przez Gminę Miasta Toruń.