Tłumy biegaczy na ulicach Warszawy. 33. Bieg Niepodległości już za nami

11 listopada z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Warszawie odbył się bieg upamiętniający to wydarzenie. Wśród mężczyzn zwyciężył Szymon Gumkowski (00:30:56), a w rywalizacji kobiet triumf święciła Emilia Mazek (00:34:12).

Początek biegu głównego miał miejsce o symbolicznej godz. 11:11. Przed rozpoczęciem wydarzenia został odśpiewany hymn Polski. Uczestnicy zawodów, ubrani w białe i czerwone koszulki, utworzyli flagę narodową.

Trasa biegu głównego wiodła aleją Jana Pawła II i aleją Niepodległości. Start i meta zostały wyznaczone na wysokości ulicy Stawki. Nawrót miał miejsce przy Rakowieckiej. Trasę wytyczono na jednej pętli o długości 10 km.

Poza biegiem głównym na dystansie 10 km, rywalizacja toczyła się również w kategoriach nordic walking na dystansie 6,5 kilometra oraz w biegu dla dzieci w wieku 10-14 lat na dystansie Mili Niepodległościowej (1918 metrów). W biegu głównym uczestniczyli również zawodnicy poruszający się na wózkach z napędem aktywnym oraz na tandemach.

33. edycja Biegu Niepodległości przyciągnęła najwięcej uczestników spośród tegorocznych imprez biegowych w Polsce. Na trasę wyruszyło około 15 tys. zawodników. W tym roku zawody (bieg główny, nordic walking i Milę Niepodległości) ukończyło przeszło 13 tys. zawodniczek i zawodników.

Bieg Niepodległości – obok Biegu Konstytucji 3 maja i Biegu Powstania Warszawskiego, jest częścią Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Imprezy organizują Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa i Fundacja „Maraton Warszawski”.