Ostatni element stalowej konstrukcji mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę został zamontowany. Przeprawa połączyła ulicę Okrzei, znajdującą się na Pradze, z Karową na Powiślu. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Warszawie, a zarazem jedna z najdłuższych na świecie. Zakończenie prac jest planowane na wiosną 2024 r.
We wtorek (17 października) na powstającym moście pieszo-rowerowym na Wiśle, od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego, odbyła się konferencja prasowa, dotycząca postępów w budowie przeprawy.
– Most połączył dwa brzegi Wisły. Inwestycja odmieni wygląd centrum Warszawy – zbliżając do siebie śródmiejskie bulwary z Pragą. Mieszkańcy i nasi goście skorzystają dzięki niemu z uroków rewitalizowanej ulicy Okrzei. Odmieni się również okolica ulicy Karowej, która zostanie całkowicie przebudowana (…) Liczę na to, że most pieszo-rowerowy stanie się symbolem Warszawy. Będzie służył pieszym i rowerzystom jako miejsce rekreacji, z którego warszawianki i warszawiacy będą chętnie korzystać – powiedział w czasie konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie stołecznego ratusza.
Obecnie zaawansowanie prac sięga około 80 proc. Jak zapowiadają warszawscy urzędnicy, w kolejnym etapie prowadzone będą prace wykończeniowe.
Budowana kładka jest pierwszą tego typu konstrukcją w Warszawie, przeznaczoną wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Połączyła ulicę Okrzei na prawym brzegu Wisły z ulicą Karową po drugiej stronie rzeki. Na przeprawie nie będzie obowiązywał podział na strefę pieszą i rowerową.
Zgodnie z projektem, długość kładki, osadzonej na siedmiu żelbetowych podporach, wyniesie 452 m. Piesi będą mogli pokonać ten dystans w ciągu 6 minut, a rowerzystom zajmie to 2 minuty.
Równolegle do budowy mostu, powstają też inwestycje towarzyszące. Obecnie trwają prace projektowe, dotyczące przebudowy ul. Okrzei. Prowadzone są też działania związane z przygotowaniem projektu przejścia dla pieszych, które ma powstać na wysokości ul. Karowej (w osi mostu).
Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2022 r. Wykonawcą robót jest firma Budimex. W zakres inwestycji wchodzi również realizacja infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowanie terenu. Zgodnie z planami przeprawa ma zostać oddana do użytku wiosną 2024 r.
Źródło: UM Warszawa. Fot. UM Warszawa / Cezary Warś