Nowa instalacja PGNiG Termika S.A. zapewni roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie 975 MWh. To wystarczająca ilość, aby zasilać setki gospodarstw domowych przez cały rok.
Panele słoneczne zostały umieszczone na terenie dawnego składowiska węgla Ciepłowni Kawęczyn, należącej do warszawskiego producenta ciepła.
„To nie tylko rewitalizuje obszar, ale również pokazuje zaangażowanie Spółki w odnawialne źródła energii” – mówi Elżbieta Bugaj, Prezes Zarządu PGNiG Termika S.A. „Jesteśmy zdania, że zdobyte nowe kompetencje zaprocentują w kolejnych inwestycjach na drodze zrównoważonego rozwoju” – dodaje.
Instalacja fotowoltaiczna w Ciepłowni Kawęczyn to pierwsza tego typu inwestycja PGNiG Termika S.A. Składa się ona z 2220 paneli o mocy 450W każdy, a 10 falowników przetwarza prąd stały na przemienny. Następnie napięcie prądu podnoszone jest do 15 kV, aby umożliwić przesyłanie energii do sieci dystrybucyjnej. Instalacja posiada nowoczesny system sterowania i nadzoru, co zapewnia bezpieczną, stabilną pracę i pełny monitoring. Poprzez wykorzystanie czystej energii słonecznej Ciepłownia Kawęczyn przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska.
To nie pierwszy taki projekt w GK PGNiG TERMIKA. Na dachach obiektów przemysłowych na terenie elektrociepłowni w Raciborzu oraz w Żorach zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 60 kW. Z kolei przy Elektrociepłowni Zofiówka PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa w Jastrzębiu-Zdroju, na parkingu dla samochodów osobowych, została zbudowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych wraz z instalacją fotowoltaiczną. Moc wiaty solarnej wynosi 30 kW. Punkt ładowania jest udostępniony dla wszystkich.
Te inwestycje stanowią składową otwarcia się całej Grupy Kapitałowej PGNiG TERMIKA na zwiększanie obecności OZE w miksie paliwowym.
Plan inwestycyjny PGNiG Termika S.A. to przede wszystkim: – niskoemisyjne źródła energii; – krok w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i eliminacja węgla kamiennego; – zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery (dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, pył, metale ciężkie itp., co wpływa korzystnie na jakość powietrza); – strategiczne przedsięwzięcia mające istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i możliwości zrównoważonego rozwoju Warszawy. |