Fasada zabytkowego obiektu, który został zaprojektowany przez zespół architektoniczny „Tygrysów”, reprezentuje styl realizmu socjalistycznego w architekturze. Do tej pory zachowała się historyczna fasada budynku, jednakże wilgoć i zanieczyszczenia miejskie odcisnęły na niej swoje piętno. Remont tynków i odnowienie elementów kamiennych na elewacjach przywróci im pierwotny blask.
Budynek wznoszono w latach 1949-55. jako jeden z elementów „dzielnicy ministerialnej”. Wchodzi w skład monumentalnego zespołu budowlanego, wpisanego do rejestru zabytków, który składa się z budynków zlokalizowanych pod adresami: Piękna 7/9, Chopina 5A oraz Chopina 5B.
Trzy obiekty mieszkalne, przylegającego do skweru Batalionu AK „Ruczaj”, zostały zaprojektowane przez tzw. „Tygrysów”. Jest to pseudonim artystyczny zespołu architektów, w którego skład wchodzili: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokszyński i Eugeniusz Wierzbicki. Wśród zrealizowanych projektów konkursowych architektonicznego tria można wskazać między innymi budynek KC PZPR w Warszawie (1947-1951) oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje (projekt 1966).
„Budynkowi nadano historyzującą, monumentalną formę nawiązującą do klasycystycznych kamienic wielkomiejskich. Do centralnie usytuowanego wejścia prowadzą schody z obu stron szerokiego podestu. Jest on licowany piaskowcem i ozdobiony masywną, tralkową balustradą. Od momentu powstania budynek nie był poddawany modernizacjom wpływającym na jego formę” – informuje UM Warszawa.
Prace obejmą swym zakresem naprawę tynków i odnowienie elementów kamiennych na elewacjach. Kilka lat temu został wyremontowany sąsiedni budynek oznaczony adresem Piękna 7/9. Po zakończeniu obecnie prowadzonych prac pierzeja ul. Chopina od Dolinki Szwajcarskiej do ulicy Mokotowskiej odzyska dawną świetność.
Środki z dotacji miejskiej, przeznaczone na prace przy remoncie elewacji budynku przy ul. Chopina 5B, wynoszą 224 150 zł.
Źródło: UM Warszawa. Foto: Stołeczny Konserwator Zabytków / Facebook