Przez zmiany klimatu zjawiska pogodowe przybierają na sile. Na negatywne skutki tych procesów szczególnie narażone są tereny zurbanizowane, a zwłaszcza duże miasta. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom w Warszawie przygotowano poradnik informujący, jak reagować na zmiany klimatu.
– Lipcowe fale upałów we Włoszech czy ogromne pożary w Grecji – o skutkach zmian klimatycznych słyszymy coraz częściej. Coraz ważniejsze staje się też nie tylko to, jak z nimi walczyć, ale również jak się do nich przystosować. To wiedza, która może przydać się każdemu mieszkańcowi. Szczególnie w mieście, gdzie niektóre efekty zmian klimatycznych są szczególnie widoczne i dokuczliwe. Liczymy na to, że nasz poradnik przynajmniej częściowo będzie stanowił takie źródło wiedzy. I to nie tylko dla warszawiaków – mówi, cytowana w komunikacie stołecznego ratusza, Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
Inicjatywa powstania „Warszawskiego poradnika adaptacji do zmiany klimatu” narodziła się w stołecznym Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Ogólnodostępny dokument przedstawia skutki zmiany klimatu, jednocześnie prezentując podpowiedzi, jak można się do nich przystosować. Poradnik jest skierowany do mieszkańców, przedsiębiorców, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itd. Publikacja jest dostępna na stronie warszawskiego urzędu miasta.
Groźne zjawiska pogodowe, w tym upał, ulewny deszcz czy porywisty wiatr, coraz częściej negatywnie oddziałują na codzienne życie. Skutki zmiany klimatu są szczególnie odczuwalne na terenach zurbanizowanych. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać tych procesów, jednakże można podjąć działania zaradcze, łagodzące skutki globalnego ocieplenia. „Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu” przedstawia szereg propozycji rozwiązań adaptacyjnych, takich jak np. wysianie łąki kwietnej, zrobienie oczka wodnego, wykonania zielonej ściany, zbieranie deszczówki czy rozpłytowanie zabetonowanej powierzchni.
Źródło: UM Warszawa, fot. Facebook / UM Warszawa