Aplikacja wskaże najbliżej położony defibrylator

Warszawska aplikacja mobilna 19115 została wyposażona w mapę AED, która wskazuje najbliżej położony defibrylator. Obecnie w aplikacji jest ponad 370 takich lokalizacji. Warszawscy urzędnicy zachęcają wszystkie podmioty, by dołączyły do akcji udostępniając do publicznej wiadomości inne miejsca, gdzie znajdują się takie urządzenia.       

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Natomiast automatyczny defibrylator, w przypadku zaburzeń rytmu serca, kilkukrotnie zwiększa szanse na przeżycie. Aplikacja 19115 wskazuje najbliższej znajdujące się urządzenie. W obecnej chwili na mapie AED (ang: Automated External Defibrillator) jest zlokalizowanych 370 urządzeń ratujących życie.  

Warszawa rozwija i promuje sieć AED

Akcja „AED. Uratuj życie!” ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat możliwości automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Pierwsze defibrylatory, zainstalowane przez miasto, pojawiły się w 2007 r. w urzędach dzielnicowych. Przez ostatnie dwa lata Warszawa przeznaczyła na AED 120 tys. zł. W kampanii promującej ratowanie ludzkiego życia uczestniczą też miejskie spółki, w tym SKM. Urządzenia ratujące życie ulokowano na stacjach, we wszystkich pociągach, na bocznicy, a także w biurach SKM.

Tworząc mapę defibrylatorów w stolicy, w pierwszej kolejności wskazano AED znajdujące się w miejscach administrowanych przez m.st. Warszawa. Nie są to jedyne tego typu urządzenia w mieście. W związku z tym ratusz zachęca do zgłaszania się do akcji wszystkie podmioty, na terenie których znajdują się defibrylatory.

W jaki sposób zgłosić AED?

Przy zgłaszaniu urządzenia AED, w formularzu na stronie Warszawa19115 należy: wskazać lokalizację urządzenia AED klikając na mapie lub ręcznie wpisując adres, dodać zdjęcie, uzupełnić szczegółowe informacje o urządzeniu, podać dane kontaktowe administratora, potwierdzić zgłoszenie kodem SMS.

Prezentacja działania defibrylatora na konferencji prasowej   

9 sierpnia na stacji metra Świętokrzyska odbył się briefing prasowy, w którym wzięli udział przedstawiciele ratusza, Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Straży Miejskiej i ratownicy. Jego tematem była popularyzacja urządzeń AED.

Podczas konferencji między innymi „zostało zaprezentowane działanie AED (ang: Automated External Defibrillator). Ratownicy ze Straży Miejskiej odtworzyli scenkę, w której po przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomie, zademonstrowano poprawne użycie defibrylatora. AED dokonuje analizy rytmu serca i gdy defibrylacja będzie wymagana, użytkownik otrzyma polecenie, aby przerwać resuscytację na czas wyzwolenia impulsu. Następnie należy powrócić do ucisków klatki piersiowej, aż do momentu przyjazdu wyspecjalizowanych służb” – informuje w komunikacie warszawski ratusz.

Fot. UM Warszawa / autor: Ewelina Lach