Kamienica przy Rynku Starego Miasta 21 wypięknieje. Rozpoczął się remont zabytku

Kamienica Friczowska, która jest zlokalizowana przy Rynku Starego Miasta 21, odzyska dawny blask. Charakterystyczną cechą zabytkowego budynku jest podwójny portal gotycki. Trwają prace konserwatorskie przy drzwiach portalu. Konserwacji zostanie poddany gotycki mur i portal.   

Nazwa kamienicy pochodzi od nazwiska jej pierwszego znanego właściciela, Jerzego Landekera Frycza, kupca i rajcy, który żył na przełomie XV i XVI wieku. W swej historii budynek wiele razy zmieniał właścicieli oraz przechodził liczne przebudowy.

Jak informuje stołeczny ratusz: „Podczas remontu fasady w 1928 r. odkryto i odsłonięto najcenniejszy element fasady, ostrołukowy gotycki portal. Podwójna jego forma jest pamiątką przebudowy kamienicy na przełomie XV i XVI w. Obniżono wtedy parter, co wiązało się z koniecznością przeróbki portalu. Wykonano nowe, niższe i szersze wejście do kamienicy, pozostawiając ponad nim fragment wcześniejszego smukłego portalu. Pod kamienicą zachowały się także gotyckie piwnice, w których mieściła się restauracja „Krokodyl”. W czasie powojennej odbudowy zachowano ocalałe portale, piwnice i parter z cegły gotyckiej.  Ostatnią kondygnację pokryto sgraffito przedstawiającym putta niosące rogi obfitości autorstwa Witolda Millera”.

Remont elewacji oraz zabytkowych drzwi

W pierwszym etapie remontu rozpoczęła się konserwacja zabytkowych drzwi portalu, których skrzydła posiadają formę drewnianej kraty upiększonej metalowymi ćwiekami. Jedno ze skrzydeł drzwi portalu przetransportowano do pracowni konserwatorskiej, gdzie są poddawane renowacji.

Prace przy elewacji będą polegały na konserwacji gotyckiego muru i portalu. Odnowione zostanie sgraffito i kamienne obramienie witryny na parterze. Zaplanowano remont ceglanej elewacji, w tym wymianę wtórnych spoin wykonanych zaprawą cementowo-wapienną, oczyszczenie lica i uzupełnienie ubytków oraz wzmocnienie zmurszałych cegieł. Wyremontowany zostanie też mur nad portalem, gdzie konserwatorzy odtworzą tynk barwiony w masie (jeden z najstarszych sposobów barwienia elewacji budynków), który uzyska kolor różowobrązowy.

Wsparcie miasta przy remoncie opiewa na kwotę 93 tys. zł i stanowi przeszło połowę kosztów remontu.

Źródło: UM Warszawa

fot. Stołeczny Konserwator Zabytków / Facebook