W stolicy prowadzone są działania, których celem jest zapobieganie negatywnym skutkom wykluczenia cyfrowego u seniorów. Organizowane są szkolenia wprowadzające osoby starsze w świat komputerów, internetu i urządzeń cyfrowych. Pomocy w tym zakresie udzielają też Doradcy Cyfrowi, zatrudnieni w Punktach Cyfrowego Wsparcia Seniora. Dopełnieniem tych zabiegów jest Warszawski Elementarz Cyfrowy.
Specjalistyczne kursy, bezpłatny dostępem do internetu
Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu u osób po 60. roku życia odbywa się poprzez organizowanie specjalistycznych kursów, dotyczących korzystania z internetu oraz obsługi komputera, telefonu komórkowego, bankomatów itd. Ponadto miasto zapewnia bezpłatny dostęp do komputerów w miejscach publicznych, np. w bibliotekach. W ten sposób budowana jest „sieć miejsc dla seniorów”, gdzie osoby starsze mają bezpłatny dostęp do internetu.
„Kursy komputerowe dla seniorów na dwóch poziomach zaawansowania prowadzą organizacje pozarządowe Stowarzyszenie Kreatywni 50 Plus oraz Fundacja Age Hub. Organizacje te prowadzą również kursy tematyczne dla osób zaawansowanych np. z obsługi bankowości internetowej, komunikacji przez internet, obróbki zdjęć. Osoby zainteresowane uczestnictwem w którymkolwiek z kursów proszone są o kontakt z organizatorami: kreatywni50plus.pl (nr tel.: 693 258 256) oraz agehub.pl (nr tel.: 534 701 114)” – informuje UM Warszawa.
Podręcznik uzupełniający wiedzę seniorów
Warszawski Elementarz Cyfrowy został przygotowany przez Urząd Miasta i wydawnictwo informatyczne Helion S.A. Podręcznik składa się z trzech części:
- Część pierwsza: wprowadzenie w tematykę komputerów, przedstawienie podstaw ich użytkowania.
- Cześć druga: dotyczy internetu i możliwości jakie daje w różnych sferach życia: edukacji, pracy i rozrywce.
- Część trzecia: dodatki, będące uzupełnieniem poprzednich części.
Cyfrowa wersja podręcznika dostępna jest bezpłatnie i znajduje się na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl.
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora
W miejscach tych Doradcy Cyfrowi udzielają wsparcia seniorom w zakresie korzystania z nowych technologii. Więcej informacji na temat PCWS, w tym wykaz punktów z podziałem na dzielnice oraz dane kontaktowe, znajduje się na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Kreatywni 50+ oraz Fundację NIKA.
Źródło: UM Warszawa, fot. pexels.com / Antoni Shkraba