Możliwość zawieszania ważności biletów okresowych będzie kontynuowana

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, dające pasażerom możliwość zawieszania ważności biletów długookresowych na stałe. Dopuszczalne jest trzykrotne zawieszenie biletu w ciągu roku, na okres nie krótszy niż 5 kolejnych dni kalendarzowych. Udogodnienie to może zostać wykorzystane na przykład w związku z wyjazdem na wakacje.

Pierwotnie możliwość zawieszenia biletów długookresowych została udostępniona pasażerom na czas epidemii COVID. 1 lipca przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w Polsce w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W odpowiedzi na nowy stan prawny, prezydent m.st Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, na podstawie którego możliwość zawieszenia ważności biletów długookresowych została wprowadzona na stałe.

Zasady zawieszania biletów

Zawieszeniu można poddać bilet długookresowy 30 lub 90 dniowy (ważny w dowolnej strefie biletowej) oraz bilety metropolitalne, warszawiaka, roczne dla rodzin z trojgiem dzieci, a także Bilety Seniora. Czas ważności biletu, który nie został wykorzystany, można przekodować na inny termin. Opcja zawieszania i odwieszania biletu jest też dostępna w aplikacji mobiWawa.

Termin zawieszenia jest liczony od dnia jego zgłoszenia do dnia poprzedzającego jego odwieszenie. Dokonanie kolejnego zawieszenia jest możliwe dopiero po uprzednim odwieszeniu biletu.

Bilet można zawiesić trzykrotnie w ciągu roku kalendarzowego na czas nie krótszy niż 5 kolejnych dni kalendarzowych. Jeżeli czas ważności biletu jest krótszy niż 5 dni, to dokonanie zawieszenia nie jest możliwe.   

„W rozporządzeniu określony został również maksymalny termin dokonania zakodowania niewykorzystanej liczby dni zawieszonego biletu – wynosi on 6 miesięcy od dnia zgłoszenia jego odwieszenia. W przypadku braku zgłoszenia odwieszenia, przekodowanie możliwe jest w terminie 6 miesięcy od dnia następującego po dacie wygaśnięcia ważności zawieszonego kontraktu. Nieco inaczej jest w mobiWawie. W aplikacji po odwieszeniu biletu automatycznie jego ważność jest przedłużana o niewykorzystany okres” – informuje w komunikacie warszawski ratusz.

Sposoby zawieszania i odwieszania biletów

Bilet można zawiesić bądź odwiesić korzystając ze strony: zawieswkm.wtp.waw.pl. Czynności odwieszenia biletu można też dokonać osobiście, udając się do dowolnego Punktu Obsługi Pasażera ZTM. Użytkownicy mobiWawy mogą zawiesić/odwiesić bilet bezpośrednio w aplikacji, bez korzystania ze strony internetowej.  

Jak informują warszawscy urzędnicy, odwieszenie ważności biletu poprzez stronę internetową „nie spowoduje automatycznego przekodowania niewykorzystanego okresu ważności dni na inny termin”. Operację przekodowania można wykonać wyłącznie w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. Natomiast termin ważności części biletu, która w ten sposób została odzyskana, rozpoczyna swój bieg od momentu, kiedy nastąpiło przekodowanie.

Źródło: UM Warszawa