Największy w Polsce termos stanie na Żeraniu

Wiosną przyszłego roku PGNiG TERMIKA planuje rozpoczęcie budowy kolejnego akumulatora ciepła, tym razem na terenie Elektrociepłowni Żerań. Będzie to największy nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej zbiornik magazynujący ciepłą wodę.

W zbiorniku o kształcie walca ma zmieścić się 61 tys. m3 wody o maksymalnej temperaturze 98 stopni Celsjusza. Ta ogromna „beczka” będzie miała 70 metrów wysokości i 36 metrów średnicy. Wstępnie zakłada się, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie blisko 10 GJ energii cieplnej, co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej ok. 230 MWt mocy cieplnej. Obecnie trwają prace przygotowawcze, których celem jest określenie podstawowych parametrów urządzenia oraz wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje tę inwestycję w systemie zaprojektuj i wybuduj („pod klucz”).

Po co spółka buduje akumulatory ciepła? Powodem jest maksymalizacja produkcji ciepła w skojarzeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej (kogeneracja) oraz utrzymanie infrastruktury wytwórczej w Elektrociepłowni Żerań w zakresie nominalnych obciążeń, przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Dobrana pojemność akumulatora pozwoli na zmagazynowanie nadwyżek podgrzanej wody sieciowej w przekazanym na koniec 2021 roku bloku gazowo-parowym w okresach podwyższonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dotyczy to w szczególności okresu letniego, kiedy to zapotrzebowanie na ciepło sieciowe jest stosunkowo małe, natomiast energia elektryczna staje się produktem deficytowym.

  RANKING AKUMULATORÓW àObecnie w naszym kraju palmę pierwszeństwa dzierży zbiornik przy Elektrociepłowni Siekierki – o pojemności 30 400 m3  wody sieciowej. To tyle, ile trzeba, by wypełnić 11 basenów olimpijskich. Drugi pod względem wielkości polski akumulator powstał w Poznaniu – może pomieścić 24 tys. m3 wody. àNajwiększy w Unii Europejskiej akumulator znajduje się w Mannheim w Niemczech i ma pojemność 60 mln litrów. àŻerański akumulator będzie nowym największym w Unii. Będzie prawie dwa razy większy od stojącego na terenie Elektrociepłowni Siekierki i zmieści około 61 milionów litrów wody. Będzie przewyższał swoimi parametrami zbiornik powstający obecnie w Berlinie. Niemiecki akumulator, budowany właśnie przez szwedzką firmą Vatenfall, po ukończeniu będzie miał wysokość 45 metrów, średnicę 43 metrów i pojemność 56 milionów litrów (56 tys. m3).  

Poziom zaawansowania żerańskiej inwestycji pozwala sądzić, że po niecałym roku PGNiG TERMIKA zostanie europejskim liderem pod względem wielkości posiadanego akumulatora, aby, jak zwykle, zapewniać bezpieczne i czyste ciepło dla Warszawy.