18. urodziny Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w tym roku obchodzi swoje 18. urodziny. Z tej okazji w weekend od 13 do 14 maja, można było odwiedzić nowo otwartą wystawę, a także skorzystać z wielu atrakcji na Placu Defilad. Zaplanowano koncerty, sety DJ-skie, tort, toasty, miejskie tańce, a także zwiedzanie budowy i rozmowę o historii MSN.

W niedzielę na Placu Defilad można było skosztować ze śniadania przygotowanego przez Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” i kolektyw ГALAS – projekt charytatywny założony w Warszawie przez kolektyw osób z Ukrainy oraz wziąć udział w rozmowie o książce „Wszystko od razu. Pierwsze 18 lat MSN”.

Historia powstawia MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, od samego początku swojego istnienia związane jest z Warszawą. Zostało utworzone w 2005 roku na mocy porozumienia ówczesnego Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego i Prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Główną ideą przyświecającą jego powstaniu była aspiracja modernizacyjna Polski, jako nowego członka UE.

Pierwszy, międzynarodowy konkurs architektoniczny został ogłoszony 15 grudnia 2005 roku, jednak nie doszedł do skutku ze względu na zbyt skomplikowane wymogi formalne.

27 lipca 2006 r., po złagodzeniu procedur konkurs został wznowiony na mocy decyzji pełniącego wtedy obowiązki Prezydenta m.st. Warszawy Kazimierza Marcinkiewicza. Do konkursu wpłynęło łącznie 109 projektów. Zwyciężyła koncepcja szwajcarskiego architekta Christiana Kereza.

12 kwietnia 2008 roku Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zawarła z Christianem Kerezem umowę na projekt gmachu Muzeum. Do 2012 roku, Muzeum działało w budynku mieszczącym się przy ul. Pańskiej 3, następnie na okres 4 lat zostało przeniesione do dawnego pawilonu Emilia, przylegającego do dotychczasowej siedziby Muzeum.

12 października 2012 roku Muzeum dokonało inauguracji swojej działalności wystawą pn. „Miasto na sprzedaż. Historia, teraźniejszość i przyszłość reklamy na ulicach Warszawy”. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu dwóch miesięcy obejrzało ją łącznie 28 231 widzów.

Wiosną 2017 roku, Muzeum zostało przeniesione do nowej lokalizacji znajdującej się przy Bulwarach Wiślanych i od tego momentu działa w pawilonie użyczonym bezpłatnie przez wiedeńską fundacje Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Poza salą wystawową odwiedzający mogą skorzystać tutaj z kawiarni, księgarni, a także z niewielkiego centrum edukacyjnego. Cały budynek otoczony jest zielonym tarasem.

Zbiory Muzeum Sztuki Narodowej

W zbiorach MSN, można znaleźć dzieła artystów zaliczanych do twórców sztuki najnowszej, takich jak Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Miriam Cahn, Thomas Hirschhorn, Sanja Iveković, Teresa Margolles, Wilhelm Sasnal, Wolfgang Tillmans czy Cecilia Vicuña. Ponadto, znajdują się tam też neony, plakaty czy sztuka postinternetowa. Każdego roku kolekcję zasilają nowe prace. Przez 18 lat weszły do niej artefakty, które są dorobkiem tak istotnych ośrodków powojennej sztuki polskiej jak Galeria Foksal, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, Konstrukcje w Procesie, Galeria Wymiany czy kultowe pracownie na warszawskiej ASP prowadzone przez Oskara Hansena i Grzegorza Kowalskiego.

Nowa wystawa MSN

W piątek, 12 maja, otwarto nową wystawę w pawilonie MSN – Muzeum nad Wisłą. „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów”. Jest to ekspozycja prezentująca filmy o kobietach tworzone przez kobiety. Na pokaz składają się różnorodne stylistycznie prace. Ich wspólnym mianownikiem jest przynależność do gatunku non-fiction – filmu niefabularnego, który obejmuje między innymi dokumenty, film eksperymentalny, sztukę wideo, film edukacyjny, a także docu-fiction (czyli film dokumentalny z elementami fikcji).

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzy się w 2024 roku na placu Defilad. Pierwszą wystawą będzie obszerna, przekrojowa wystawa muzealnej kolekcji. 

Fot. Facebook / Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie