Plac Na Rozdrożu przejdzie remont. Zaplanowano działania, likwidujące bariery architektoniczne

21 kwietnia rozpoczęła się przebudowa placu Na Rozdrożu. Pojawią się windy, dzięki którym plac stanie się dostępny dla wszystkich. Powstaną nowe przejścia dla pieszych, wyremontowane zostaną przystanki i będzie więcej zieleni. Prace mają się zakończyć w przyszłym roku. Na placu zostanie zrealizowana inwestycja wzniesienia Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

– Miasto dostępne dla wszystkich to jeden z priorytetów mojej prezydentury. Dlatego zależy mi na tym, żeby plac Na Rozdrożu był bardziej dostępny dla rodziców z wózkami, osób starszych i wszystkich, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, ale również dla pieszych i rowerzystów. Dlatego już za rok miejsce to zmieni się diametralnie – będą tu windy na Trasę Łazienkowską, a ścieżki rowerowe i przystanki autobusowe zostaną poszerzone. Powstaną też nowe przejścia dla pieszych, będzie więcej zieleni – powiedział w czasie konferencji prasowej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W konferencji uczestniczyła też posłanka KO, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. Warszawy –  Aleksandra Gajewska, która powiedziała: – O dostępną Trasę Łazienkowską zabiegaliśmy – wraz z radnymi dzielnicowymi i społecznikami – już wiele lat temu. Chcieliśmy, żeby była to przebudowa kompleksowa – uwzględniająca wszystkie 11 węzłów przesiadkowych w okolicach placu Na Rozdrożu. Wnioskowaliśmy, żeby zlikwidować tutejsze bariery architektoniczne, które sprawiały, że miejsce to było niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki zmianom „odzyskamy” dla nich ten plac. Już niedługo, dzięki determinacji i wrażliwości społecznej samorządowców, radnych oraz władz miasta miejsce to, tak pięknie położone – w pobliżu lubianych przez mieszkańców stolicy parków i zabytków – będzie dostępne dla wszystkich – wskazała posłanka Aleksandra Gajewska.

Metamorfoza placu Na Rozdrożu

Historia placu sięga XVIII wieku. W pierwszej połowie lat 70. pod placem Na Rozdrożu został zbudowany tunel, którym biegnie Trasa Łazienkowska. Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Miasta Warszawy, przebudowa placu jest prowadzona z „poszanowaniem jego warstwy historycznej”. W ramach planowanych prac powstaną windy, łączące oba poziomy placu. Odnowione zostaną schody. Remont obejmie swoim zakres przystanki autobusowe. Powstaną dwa nowe przejścia dla pieszych. Zaplanowano też wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym plac Na Rozdrożu stanie się bardziej przyjazny dla rowerzystów.    

Jak zapewnia warszawski ratusz, w związku z pracami na placu Na Rozdrożu nie pojawią się istotne utrudnienia, natomiast „zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzane tylko na krótkich odcinkach jezdni czy chodników”.

Prace, których koszt opiewa na kwotę 26,4 mln zł, przeprowadzi firma Strabag. Inwestycja otrzymała wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W tym samym czasie, co remont placu, prowadzone będą prace związane z budową pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który jest częścią rządowego programu „Niepodległa”. Pomnik powstanie na podstawie porozumienia z władzami Warszawy. Na placu Na Rozdrożu pojawi się wysoki obelisk, otoczony fontannami. Konkurs na jego budowę, w którym wygrała pracownia Nizio Design International Mirosław Nizio, został rozstrzygnięty w lutym 2020 roku.  

Źródło: UM Warszawa, fot. UM Warszawa