W wtorek, 21 marca, miała miejsce konferencja prasowa, dotycząca modernizacji ulic Chmielnej i Brackiej, na której warszawscy urzędnicy przedstawili założenia projektu. Istotną zmianą, planowaną do wprowadzenia podczas remontu, będzie pojawienie się zieleni. Inwestycja jest na etapie przygotowywania przetargu. Zgodnie z przewidywaniami, zakończenie remontu ma nastąpić do końca maja 2024 r.
Projekt przebudowy ulic Chmielnej i Brackiej ( na odcinku od placu Pięciu Rogów do Alej Jerozolimskich) przygotowała pracownia RS Architektura Krajobrazu. Do końca kwietnia zostanie ogłoszony przetarg. Wykonawcę, wyłonionego w przetargu, poznamy do końca czerwca. Natomiast prace zaczną się w sierpniu. Remont zakończy się najpóźniej do końca maja 2024 r.
– W minionych latach panowała teoria, że zieleń i zabytki się wykluczają, są dla siebie wrogami. To był błąd. Dziś wprowadzanie drzew i krzewów w zespoły zabytkowe to oczywistość. Tak robimy na Mazowszu, tak będzie również na ulicy Chmielnej, która po latach destrukcji wymaga zieleni, która stanowi oprawę dla zabytków – powiedział w czasie konferencji prasowej prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Ulica Chmielna zmieni swoje oblicze
Remont obejmie elementy małej architektury miejskiej, m.in. ławki, donice z zielenią, murki. W ramach modernizacji zostaną przeprowadzone roboty brukarskie; kostka betonowa będzie wymieniona na płyty granitowe. Przy Kinie Atlantic pojawi się mała fontanna. Zgodnie z projektem, stare latarnie zostaną wymienione na ledowe. Uporządkowaniu ulegną kwestie związane z parkowaniem. Zaprojektowano rozwiązania, sprzyjające ruchowi rowerowemu.
Na Chmielnej i Brackiej zagości zieleń
– Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Zaplanowaliśmy nasadzenie 95 drzew na Chmielnej i dodatkowo 38 na Brackiej – powiedziała Renata Niewitecka (przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st Warszawy). Ponadto zaplanowano nasadzenia tysięcy krzewów i bylin.
Uczestnicy konferencji prasowej
W konferencji prasowej wzięli udział: profesor Jakub Lewicki (Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków), Michał Olszewski (zastępca prezydenta m.st. Warszawy), Renata Niewitecka (przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st Warszawy), Aleksander Ferens (burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy), Marcin Rolnik ( przedstawiciel władz Śródmieścia), Arkadiusz Łapkiewicz (Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy).
wizualizacja: UM Warszawa