Elektroniczne wyświetlacze na kolejnych przystankach tramwajowych

Przedsiębiorstwo Tramwaje Warszawskie ogłosiło przetarg na montaż kolejnych elektronicznych wyświetlaczy. Do tej pory, w stolicy powstało już 210 przystanków z takimi tablicami. Niebawem ta liczba może wzrosnąć do ponad 300.

Inwestycja została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje dostarczenie i montaż 88 nowych, multimedialnych wyświetlaczy. O tym, która oferta zostanie ostatecznie wybrana zdecydują przede wszystkim cena, okres gwarancyjny oraz pokrycie farbami zabezpieczającymi przed graffiti i przyklejaniem ulotek. Ponadto, zamówienie obejmuje utrzymanie, obsługę serwisową i naprawy gwarancyjne. Projekt inwestycyjny przewiduje możliwość zmiany napisów z nazwami przystanków, czyszczenie i mycie tablic, usuwanie usterek i awarii. Oferty można składać do 12 kwietnia br. Całkowita wartość zamówienia wynosi 7,9 mln zł netto. Ostateczne uruchomienie tablic powinno nastąpić w ciągu 15 miesięcy od momentu zawarcia umowy.

W jaki sposób działają tablice?

Wszystkie tablice, zawierające niezbędne informacje dla pasażerów, podłączone są do sieci i wyświetlają w czasie rzeczywistym godziny odjazdu tramwajów. System, z którego korzystają Tramwaje Warszawskie, wykorzystuje informacje z satelitarnych nadajników umieszczonych w tramwajach. System przetwarza dane, dzięki czemu można przewidzieć, za ile minut tramwaj będzie na konkretnym przystanku.

Elektroniczne rozkłady jazdy

Tramwajarze warszawscy zamontowali w komunikacji pierwsze w Polsce e-papierowe rozkłady jazdy. Podłączone są one do zaawansowanego systemu prognozującego i wskazują, kiedy przyjedzie tramwaj. Obecnie trwają ich testy.

Pierwsze dwa e-papierowe rozkłady uruchomione zostały na warszawskiej Woli, na przystankach tramwajowych przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Następne znajdują się przy placu Zawiszy, przy stacji Metro Marymont i na przystanku Dworzec Gdański.

Każdy z rozkładów składa się z dwóch części – na pierwszej jest rozkład jazdy linii tramwajowych z godziną i minutą odjazdu kolejnego pojazdu. Na drugiej części jest dynamiczna informacja – za ile minut rzeczywiście przyjedzie kolejny tramwaj i w jakiej kolejności. Informacja jest aktualizowana co kilkanaście sekund.

Fot. ZTM Warszawa