XXIII Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2022 roku rozstrzygnięty

Na uroczystej gali, zorganizowanej 2 marca w Pałacu Kultury i Nauki, ogłoszono wyniki plebiscytu. Pierwsze miejsce zajął wioślarz Dominik Czaja, złoty medalista mistrzostw świata w wioślarstwie, zorganizowanych w zeszłym roku w czeskich Racicach. Najpopularniejszą sportsmenką Warszawy w głosowaniu internautów została wybrana Klaudia Sosnowska, koszykarka Polonii Warszawa.

Najlepsi sportowcy i trenerzy Warszawy zostali wybrani przez kapitułę plebiscytu, w której zasiedli: Tomasz Majewski (przewodniczący), Dorota Idzi, Andrzej Supron, Robert Korzeniowski, Teresa Sukniewicz-Kleiber i Otylia Jędrzejczak.

Najlepsi sportowcy Warszawy

Najlepszym Sportowcem Roku został Dominik Czaja, wioślarz AZS AWF Warszawa. Na drugiej pozycji uplasowała się Pia Skrzyszowska, płotkarka reprezentująca barwy AZS AWF Warszawa. Ostatnie miejsce na podium przypadło Tomaszowi Bartnikowi, rywalizującemu w strzelectwie sportowym (CKWS Legia Warszawa).

W kategorii Trenera Roku zwycięstwo przypadło Jarosławowi Skrzyszowskiemu (AZS AWF Warszawa), który prowadzi m.in. Pię Skrzyszowską i Annę Kiełbasińską.

Najpopularniejszą sportsmenką Warszawy została wybrana Klaudia Sosnowska, koszykarka grająca w kubie SKK Polonia Warszawa. W tej kategorii wyboru dokonują internauci, głosując za pośrednictwem internetu.

Natomiast podium w kategorii Najlepszych Sportowców Niepełnosprawnych Roku przedstawia się następująco: na pierwszej pozycji uplasowała się pływaczka Julia Chmielewska, drugie miejsce przypadło Magdalenie Dąbrowskiej (lekkoatletyka), zaś najniższy stopień podium zajął Dominik Ulatowski (lekkoatletyka).

Poprzednie edycje wydarzenia

W latach 2000-2009 plebiscyt był organizowany przez dziennik „Życie Warszawy”. Od 2010 r. jego organizatorem jest warszawski ratusz. W historii konkursu najwięcej razy, tj. siedmiokrotnie, zwyciężała Anita Włodarczyk (rywalizująca w rzucie młotem). W kategorii Trener Rok najczęściej święcili triumfy Paweł Słomiński (trener pływaków) oraz Krzysztof Kaliszewski (trener młociarzy, prowadził Szymona Ziółkowskiego i Anitę Włodarczyk).