Kampania edukacyjno-informacyjna, dotycząca bezpieczeństwa seniorów

25 stycznia w warszawskim Kinie Muranów wystartowała kampania edukacyjno-informacyjnej pn. „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, zorganizowana przez Komendę Stołeczną Policji oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Z tej okazji został zaprezentowany poradnik dla seniorów, poruszający kwestie bezpieczeństwa.

Skala przestępczości

Na spotkaniu zaprezentowano statystyki, dotyczą przestępstw tego rodzaju. Wynika z nich, że najczęściej pokrzywdzone są osoby powyżej 80 roku życia. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji – „W 2022 roku na terenie garnizonu stołecznego doszło do 378 przypadków oszustw popełnionych na starszych osobach, które na skutek przebiegłości oszustów straciły ponad 25 milionów złotych. Sprawcy szczególnie upodobali sobie starszych mieszkańców Warszawy. To tutaj dorobek życia straciły aż 334 osoby”.

W wyniku działalności oszustów, seniorzy niejednokrotnie tracą oszczędności całego życia. Przestępcy są wyjątkowo kreatywni w wymyślaniu nowych metod wyłudzania pieniędzy. W tym celu stosują rozmaite techniki manipulacyjne, np. „na wnuczka”, „na pracownika banku” czy  „na policjanta”. Dlatego tak ważna jest kampania edukacyjno-informacyjna, przestrzegająca seniorów przed zagrożeniami.

Informator zawierający porady prewencyjne

Organizatorzy przedstawili na spotkaniu informator, który został przygotowany przez Komendę Stołeczną Policji i Miasto Stołeczne Warszawa. W publikacji zaprezentowano techniki, które najczęściej są stosowane przez oszustów. Przestępcy wykorzystują do tego celu różne formy nawiązania kontaktu z seniorami, takie jak kontakt telefoniczny, wiadomość tekstowa SMS, kradzież lub oszustwo w kontakcie bezpośrednim, oszustwa z wykorzystaniem internetu. Autorzy przedstawiają mechanizmy oszustw i sposoby, jak się przed nimi ustrzec. Przytoczono sytuacje z życia wzięte – obrazujące modus operandi – które chyba najbardziej przemawiają do wyobraźni. Informator zawiera również wskazówki, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W publikacji przypomniano też dane kontaktowe służb.   

Na Salę Gerard w Kinie Muranów przybyli seniorzy, a także inne osoby zainteresowane tematem. Udział w wydarzeniu wzięli między innymi: nadinspektor Paweł Dzierżak (komendant stołeczny Policji), Michał Domaradzki (dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy),  Joanna Dolińska-Dobek (dyrektor Centrum Aktywności Międzypokoleniowej “Nowolipie”).  

foto: Komenda Stołeczna Policji/ Marek Szałajski