Ciepłownia Kawęczyn rozpoczęła pracę w 1983 r. Obecnie produkuje ciepło głównie ze spalania węgla kamiennego. Jednakże już trwają inwestycje, zmierzające do zredukowania udziału węgla w produkcji. W efekcie już poczynionych w Spółce działań poziom ten spadł pod koniec 2021 roku z 95% do 68%. W celu dalszej redukcji zużycia węgla PGNiG TERMIKA SA buduje gazociąg z Ząbek do swojego zakładu w Kawęczynie. Dzięki temu w najbliższych latach rozpoczną tam pracę kotły napędzane błękitnym paliwem. Spółka inwestuje też w OZE, budując farmę fotowoltaiczną.
– Wszystkie nasze działania ukierunkowane są na zapewnieniu warszawiakom bezpieczeństwa energetycznego – zaznacza Jarosław Maślany prezes zarządu PGNiG TERMIKA SA, właściciela Ciepłowni Kawęczyn. – Wciąż planujemy kolejne jednostki; zostaną one uruchomione dopiero za kilka lat, ale my już teraz musimy przewidzieć, jakie będą trendy na rynku paliw, jakie będzie zapotrzebowanie na energię cieplną. Mamy swoje zobowiązania wobec warszawiaków, które konsekwentnie realizujemy. Niezależnie od obecnej sytuacji inwestycje w błękitne paliwo są dla nas – przy tak dużej skali produkcji – najlepszym kierunkiem, choć nie jedynym. Jeśli będziemy działać w przemyślany sposób, nie ma powodu, by rezygnować z zielonej transformacji.
Budowa gazociągu do Kawęczyna
W 2021 roku została podpisana umowa z wykonawcą na budowę gazociągu od stacji Gaz-System przy ulicy Andersena w Ząbkach do Ciepłowni Kawęczyn. Inwestycja była realizowana pn. „Budowa gazociągu wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi łączącego jednostkę wytwórczą w Ciepłowni Kawęczyn w Warszawie z siecią przesyłową gazową tj. gazociągiem wysokiego ciśnienia realizacji Rembelszczyzna – Wronów”. Gazociąg przyłączeniowy ma długość 2 km i średnicę DN 300. Dzięki jego powstaniu zakład zyska źródło błękitnego paliwa, niezbędne do uruchomienia kotłów opalanych gazem. Na większości przebiegu trasy zaprojektowano przejścia bezwykopowe, dzięki czemu ograniczono wycinkę drzew przy realizacji inwestycji. Zgodnie z porozumieniem zawartym z Nadleśnictwem Drewnica, w ubiegłym roku, wzdłuż gazociągu (z wyłączeniem strefy kontrolowanej), nasadzono drzewa. Dodatkowo w 2022 r. PGNiG TERMIKA SA wykonała nasadzenia 114 drzew wzdłuż ulic miasta Ząbki.
Przejście na gaz ziemny i Odnawialne Źródła Energii
W zakładzie na Kawęczynie powstaną:
- Kotłownia gazowo-olejowa o mocy 220 MWt. Obecnie trwają prace projektowe. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2025 r.
- Kotłownia gazowa o łącznej mocy 228 MWt. Instalacja będzie się składała z sześciu kotłów gazowych. Zakończenie realizacji inwestycji zostało zaplanowane na 2026 r. Po oddaniu do eksploatacji kotłowni gazowo-olejowej, jak i kotłowni gazowej planowane jest trwałe odstawienie z eksploatacji kotłów węglowych. Oznacza to, że produkcja ciepła w Kawęczynie nie będzie pochodzić z wykorzystania węgla kamiennego.
- Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MWe. Jej powierzchnia zajmuje ok 2 ha. Instalacja już stoi i ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w pierwszej połowie 2023 r.
Każdej z tych inwestycji towarzyszą czasochłonne prace nad poprowadzeniem odpowiedniej infrastruktury, przede wszystkim gazowej i olejowej. Warto to przeczekać. Ciepłownia Kawęczyn jest ewenementem w skali światowej, jeśli chodzi o zainstalowaną moc cieplną w źródle szczytowym, gdyż wynosi ona ponad 465 MWt. Po przeprowadzeniu wszystkich inwestycji, moc cieplna pozostanie na podobnym poziomie, co pozwoli ze spokojem pokrywać zapotrzebowanie i gwarantować komfort termiczny mieszkańcom Warszawy w okresie niższych temperatur zewnętrznych.
Budowę zakładu przy ulicy Chełmżyńskiej 180 w Rembertowie rozpoczęto w 1979 r. Natomiast uruchomienie produkcji ciepła miało miejsce w 1983 r. Ciepłownia Kawęczyn jest największym źródłem szczytowym energii cieplnej dla aglomeracji warszawskiej, jednocześnie jest też najmłodszym tego typu obiektem w stolicy. Uruchomienie produkcji następuje, gdy średniodobowa temperatura zewnętrzna spadnie poniżej – 1 stopnia Celsjusza. Zakład posiada najwyższy w Warszawie komin o wysokości 300 metrów.
Źródło: CIRE.PL/Centrum Informacji o Rynku Energii, materiały prasowe PGNiG TERMIKA SA