PGNiG Termika SA. Nowoczesność i ekologiczne standardy wkraczają do Elektrociepłowni Pruszków

PGNiG Termika SA jest największym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Produkcja ciepła i energii odbywa się w pięciu zakładach, z których cztery są zlokalizowane w Warszawie i jeden w Pruszkowie. Firma obecnie prowadzi modernizację – uwzględniającą ekologiczne standardy – Elektrociepłowni w Pruszkowie.

PGNiG Termika SA wytwarza najwięcej w Polsce ciepła i energii elektrycznej w  kogeneracji (skojarzonej produkcji energii). Kogeneracja – jest to produkcja energii, w czasie której w jednym procesie łączy się wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Działalność firmy obejmuje również sprzedaż, przesył i dystrybucję ciepła. Zakłady PGNiG Termika wytwarzają ciepło, docierające do użytkowników w postaci gorącej wody w kranach i kaloryferach.

Produkcja odbywa się w pięciu zakładach:

•Elektrociepłownia Siekierki (największa polska elektrociepłownia, druga pod względem wielkości w Europie, produkuje energię konwencjonalną powstałą ze spalania węgla kamiennego);

•Elektrociepłownia Żerań (w zakładzie – w czasie modernizacji w latach 1997 i 2001  zainstalowano dwa ekologiczne kotły fluidalne – zwiększające efektywność produkcji i redukujące emisję pyłu i szkodliwych związków);

•Elektrociepłownia Pruszków (najstarszy zakład PGNiG Termika, dysponujący własną siecią ciepłowniczą);

•Ciepłowni Kawęczyn (największe źródło szczytowe energii cieplnej dla aglomeracji warszawskiej, jest uruchamiana gdy średniodobowa temperatura zewnętrzna spadnie poniżej – 1 stopnia Celsjusza)

•Ciepłownia Wola (tak samo jak Ciepłownia Kawęczyn stanowi szczytowe źródło ciepła dla Warszawy).

Elektrociepłownia w Pruszkowie jest najstarszym zakładem PGNiG Termika SA. Jednocześnie jest też jedynym, który działa poza Warszawą. Ponadto jako jedyny dostarcza ciepło własną siecią ciepłowniczą. W maju 2022 r. rozpoczęła się w tym zakładzie budowa kotłowni gazowo-olejowej o mocy 45 MWt. Powstająca kotłownia będzie zasilana dwoma kotłami olejowymi o mocy 20 MWt i kotłem gazowo-olejowym o mocy 5 MWt. W 2023 r. ma się rozpocząć budowa maszynowni silników gazowych. W przyszłości zakład dalej ma być unowocześniany i dostosowywany do unijnych przepisów w zakresie redukcji zanieczyszczeń do powietrza. Planowana jest m.in. budowa kotłowni biomasowej o mocy 35 MWt.

Fot. PGNiG Termika / Materiały prasowe