Budowa kładki pieszo-rowerowej na Wiśle

W grudniu zakończył się etap budowy mostu pieszo-rowerowego, związany z budową podpór. Jest to pierwsza tego typu przeprawa w Warszawie, przeznaczona wyłącznie dla pieszych i rowerzystów, która połączy ulicę Okrzei znajdującą się na prawobrzeżnej Warszawie z Karową na lewym brzegu Wisły. W kolejnym etapie, w przyszłym roku, zostanie przeprowadzony montaż elementów konstrukcji mostu. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na wiosnę 2024 r.   

– Kończymy ważny etap prac budowlanych, wszystkie konstrukcje żelbetowe mostu już stoją. Budowę przeprawy, która połączy Pragę z centrum miasta, skomplikowała nieco wojna w Ukrainie, ponieważ nastąpiło opóźnienie w łańcuchu dostaw stali. Wszystkie przeszkody udało się pokonać i jeszcze zimą, jak pozwolą warunki atmosferyczne, przygotujemy konstrukcję stalową mostu. Rozstrzygnięty został również przetarg na projekt ulicy Okrzei. Chcemy, by z mostu, w kolejnych latach, można było przejść do Ząbkowskiej, a po drugiej stronie Wisły – na Krakowskie Przedmieście – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Pierwsza tego typu przeprawa w Warszawie

Budowana kładka jest pierwszą tego typu konstrukcją w Warszawie, przeznaczoną wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Połączy ulicę Okrzei na prawym brzegu Wisły z ulicą Karową po drugiej stronie rzeki. Na przeprawie nie będzie obowiązywał podział na strefę pieszą i rowerową. Zgodnie z projektem długość kładki wyniesie 452 m. Wykonawcą konstrukcji jest firma Budimex, która wygrała przetarg ogłoszony 10 maja 2021 roku. W zakres inwestycji wchodzi również realizacja infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowanie terenu.

Prace ukończono przed zimą

Prace nad budową mostu pieszo-rowerowego rozpoczęły się w marcu 2022 r. W pierwszym etapie budowlańcy wbili pale w miejscach, gdzie zaplanowano powstanie filarów. Budowę filarów rozpoczęto od tych, które są zlokalizowane na lądzie (dwa filary powstały na bulwarach wiślanych, a trzy na praskim brzegu). Lądowe podpory mostu stoją już od końca wakacji.

Natomiast roboty przy filarach umiejscowionych w rzece rozpoczęły się jesienią. W lecie, z powodu niskiego stanu wody, prace w nurcie rzeki były poważnie utrudnione. W takiej sytuacji możliwość manewrowania barkami groziła uszkodzeniem sprzętu. W weekend 10-11 grudnia zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich filarów kładki, umiejscowionych w rzece.  Na tę chwilę wszystkie podpory są już gotowe. Zostały ukończone przed zimą. W kolejnym etapie realizacji inwestycji nastąpi montaż elementów konstrukcji mostu.

Zgodnie z planami przeprawa ma zostać oddana do użytku wiosną 2024 r.

Źródło: UM Warszawa

Fot. Kładka pieszo-rowerowa w Warszawie/źródło: UM Warszawa