W drugiej połowie listopada został oddany do użytku zmodernizowany plac zabaw w parku Żeromskiego na Żoliborzu. Tematyka wystroju obiektu nawiązuje do literatury. Odremontowany plac zabaw został podzielony na strefy, adresowane do czterech grup wiekowych. Na odnowionej przestrzeni przeprowadzono nasadzenia drzew, krzewów i bylin.
– Realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy projekt modernizacji placu zabaw na terenie reprezentacyjnego parku Żoliborza został opracowany z dużą dbałością o detale. Kierując się potrzebami mieszkańców wprowadziliśmy w tej przestrzeni strefy zabaw dla dzieci z różnych grup wiekowych. Pojawi się tu także nowa zieleń. Ukłonem w stronę historii dzielnicy Żoliborz jest akcent literacki w postaci cytatów, które będą towarzyszyć dzieciom w trakcie codziennej zabawy – wypowiadała się w zeszłym roku dla portalu um.warszawa.pl Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
Nawiązanie do literatury
Mottem popularnego, żoliborskiego placu zabaw są słowa Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Nawiązanie do literatury wynika z umiejscowienia placu zabaw. Znajduje się on w parku im. Stefana Żeromskiego, autora „Przedwiośnia”, „Ludzi bezdomnych”, „Wiernej rzek”, „Siłaczki” i wielu innych dzieł. Dodatkowo na placu Wilsona, sąsiadującym z parkiem Żeromskiego, krzyżują się ulice Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Juliusza Słowackiego. Nawiązując do tematyki literatury, na placu zabaw pojawiły się panele edukacyjne orasz rzeźby w postaci kredek. Powstała biblioteka plenerowa, dająca możliwość wymiany książek. W czasie modernizacji zamontowano tablice do zabawy, na których zostały umieszone cytaty pochodzące z literatury dziecięcej.
Cztery strefy zabaw dla dzieci w różnym wieku
Dla najmłodszych użytkowników, w wieku 0-3 lata, przygotowano m.in. zjeżdżalnię, schodki, mostek wiszący, ściankę wspinaczkową, drewniany zestaw do zabaw w piasku czy huśtawkę. Urządzenia, funkcjonujące jeszcze przed modernizacją, zostały odnowione. Przybyły też nowe, które zostały wykonane głównie z drewna. Dla dzieci w wieku przedszkolnym, w przedziale wiekowym 3-6 lat, poza istniejącym wcześniej zestawem wielofunkcyjnym, dodano nowe urządzenia: do zabaw w piasku, bujaki, karuzelę, tematyczne tablice edukacyjne.
Powstała też strefa zabaw zaadresowana do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W tym wypadku również wykorzystano już istniejące urządzenia (w tym dużą wieżę centralną, obrotowy talerz, huśtawki oraz ściankę wspinaczkową). Przygotowano też nowe elementy wyposażenia, np. tablice edukacyjne. Dla najstarszych dzieci, w wieku powyżej 12 lat, infrastruktura placu wzbogaciła się m.in. o nowy drewniany tor przeszkód, piramidę linową ze zjeżdżalnią, stół do ping-ponga, trampolinę.
Pomiędzy wszystkimi strefami, dedykowanymi dla dzieci w różnym wieku, można spacerować po drewnianym podeście.
Przybyło zieleni
Na placu zabaw wykonano nasadzenia drzew, krzewów i bylin. Wśród posadzonych roślin można wymienić: porzeczkę, dereń biały, kalinę, kosodrzewinę, hortensję krzewiastą czy tawuła japońskiego. Pojawiły się też elementy małej architektury, np. kosze na śmieci, stojaki rowerowe, ławy.
W północnej części placu zabaw powstała strefa wejściowa, przechodząca w zadaszoną strefę wypoczynkową ze stolikami i hamakiem.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa/um.warszawa.pl
fot. zmodernizowany plac zabaw w parku im. Stefana Żeromskiego, źródło: UM Warszawa